تغییر قانون اساسی بوسنی و هرزگوین برای اصلاح سیستم انتخاباتی منطبق با الزام عضویت در اتحادیه اروپا و احکام دادگاه های اروپا ضروری است

قانون اساسی بوسنی و هرزگوین بخشی از توافقنامه صلح دیتون است که به جنگ پایان داد اما ثابت شده است که برای پیشبرد کشور به سمت عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو کافی نیست.

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا از مقامات بوسنی و هرزگوین خواست كه تغییرات محدودی را در قانون اساسی خود كه برای اصلاح سیستم انتخاباتی و حمایت از حقوق همه شهروندان خود لازم است ، دنبال كند.

بلینکن در نامه ای به شورای ریاست جمهوری این کشور صریحاً اظهار داشت که ایالات متحده برای یک اصلاح اساسی در توافق صلح که به واسطه برای پایان دادن به جنگ بوسنی در دهه 1990 کمک کرد ، فشار نخواهد آورد.

بلینکن در نامه ای که توسط پرتال خبری کلیکسِ سارایوو منتشر شد ، گفت: “ما دیده ایم که تلاش های قبلی برای اصلاحات در بوسنی و هرزگوین شکست خورده است …

ایالات متحده مهمترین نیرویی بود که صربها ، کرواتها و بوسنیایی های متخاصم را پشت یک میز در یک پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده در نزدیکی دیتون ، اوهایو برای مذاکره درباره پایان جنگ 1992-1995 ، جمع کرد جنگی که در آن حدود 100000 نفر جان خود را از دست دادند و حدود 2 میلیون نفر از خانه های خود آواره شدند.

قانون اساسی بوسنی بخشی از توافقنامه صلح دیتون است که به جنگ پایان داد اما ثابت شده است که برای پیشبرد کشور به سمت عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو کافی نیست.

بلینکن در این نامه آورده است : “تغییر محدود قانون اساسی برای اصلاح سیستم انتخاباتی منطبق با الزام عضویت در اتحادیه اروپا و احکام دادگاه های اروپا ضروری است.”

اشاره وی به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا در سال 2009 بود که به بوسنی دستور داد قانون اساسی را اصلاح کند تا اعضای گروه های اقلیت بتوانند برای ادارات عالی دولتی نامزد شوند ، تصمیمی که هرگز عملی نشده است.

این نامه اولین پیام دولت جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا به بوسنی است كه در طول جنگ بوسنی خواستار لغو تحریم تسلیحاتی اعمال شده علیه بوسنیایی ها بود و در مورد خطر نسل كشی در سربرنیتسا هشدار داد.

بسیاری از بوسنیایی ها امیدوارند که دولت بایدن در بوسنی و هرزگوین ، جایی که اختلافات قومی سالهاست مانع پیشرفت کشور می شود ، بیشتر درگیر شود.

منبع کلیکس

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button