یک قرن از شورش حسین ، شورش کارگران معدن توزلا

نخستین اعتصاب کارگری در تاریخ ذمعاصر بوسنی و هرزگوینشورش حسین ، یا اعتصاب کارگران معدن شهر توزلا ( واقع در شمال بوسنی و هرزگوین ) به تاریخ 21 تا 28 دسامبر 1920 رخ داد. این شورش در محله حسین از محلات توزلا توسط کارگران معدن کرک علیه ظلم و تعدی مامورین حکومتی صورت گرفت. علت شورش تخلف دولت از پرداخت دستمزد توافقی به معدنچیان بود. در جریان این اعتصاب بیش از هفت هزار معدنچی از روستاهای اطراف توزلا شرکت کردند و نهایتا این شورش با سرکوب نیروهای حکومتی ( پادشاهی یوگسلاوی ) پایان یافت. در تاریخ بوسنی و هرزگوین از روز 21 دسامبر به نام روز معدن یاد می شود . شورش حسین در فضای آن روز اروپای غربی سر و صدای زیادی ایجاد کرد .
اعتصاب کارگران معدن از روستاهای لیپنیتسا ، مورانچان ، پتروئیچ و حسین در 21 دسامبر آغاز شد. کارگران تصمیم گرفتند به خانه های خود بازگردند. بخشی از کارگران معدن اسلوونیایی بودند و این گروه نقش مهمی در اعتصاب معدنچیان بازی کردند. ولی ژاندارم ها مانع از بازگشت کارگران شدند. در این بین مامورین حکومتی و کارگران درگیری پیش آمد. یکی از ژاندارمها کشته شد و دولت اعلام وضعیت غیر عادی کرد و در این وضعیت شورش حسین آغاز شد. با دستگیری گسترده شورشیان در 28 دسامبر شورش سرکوب شد. بیش از 350 کارگر دستگیر و 17 تن به زندان محکوم شدند. علیرغم سرکوب شورش ، این حرکت معدنچیان نقش مهمی را در تقویت جنبش کمونیستی در یوگسلاوی بین سالهای 1918 تا 1940 ایفا کرد.
شورش حسین در دوران بعد از جنگ جهانی اول ، دوران قحطی و زندگی سخت رخ داد. در این دوران کشورهای جدیدی در اروپا پدیدار شدند مانند دولت پادشاهی یوگسلاوی که بر ویرانه های دولت هابسبورگ اتریش و همچین جنبش های چپ در نقاط مختلف اروپا قوت گرفتند. جنبش و احزاب کمونیستی در این دوران با استفاده شکل گرفت از سندیکاهها و اتحادیه های کارگری به دنبال رویا رویی این جنبش با دولتها بودند. تقاضاهای کارگران معدن برای افزایش حقوق و فشار بر دولت ها برای رعایت توافقات با سندیکاهای کارگری تنها در صورت اعتصاب می تواند مواجه با واکنش مثبت دولت ها شود. عصر نوینی در حال شکل گیری بود و بازگشت به روشهای کهن سلطنتی قرن نوزدهمی نمی توانست پاسخگوی نیاز طبقات محروم باشد. شورش حسین نیز ازین قاعده مستثنا نبود.

منبع

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close