کشورهای بالکان باید از سیاستهای دیکته شده امریکا پیروی کنند

This post is also available in: فارسی (Persian)

استیون مایر ریس سابق سیا برای بالکان در یادداشتی از بازگشت و توجه دوباره امریکا به بالکان سخن گفت. وی نوشت : هدف حکومت ترامپ برای بالکان تعقیب دو هدف است. نخست این منطقه در طی 25 سال گذشته براساس سیاست دیکته شده امریکا عمل نکرده و واشنگتن باو ر دارد تنها راه بالکان پیروی از تصمیمات امریکا است. دومین هدف مقابله با نفوذ روسیه است. امریکا و روسیه به منطقه بازگشته اند و سرگرم فعالیتهای اطلاعاتی ، دیپلماتیک ، سایسی و امنیتی علیه یکدیگر می باشند. هر دو کشور از بالکان برای نبرد جاسوسی و ضد جاسوسی استفاده می کنند.
مایر در نشریه ندلیا چاپ بلگراد نوشت : هر دو کشور امریکا و روسیه بطور آزاد به تبلیغات و عملیات امنیتی علیه هم می پردازند. مساله کوزوو برای واشنگتن و مسکو منهم است و هر دو سعی در غلبه بر یکدیگر در این نبرد دیپلماتیک و غیره دارند. ما می شنویم که رهبران بلگراد دایما با زبان انتقاد می پرسند ، امریکا از ما چه می خواهد؟ بروکسل از ما چه می خواهد؟ اکنون وقت آن است تا بلگراد بگوید چه می خواهد؟ البته صربستان سرزمین کئوچکی است ولی به این معنا نیست که کاری برای ما انجام ندهد.
رییس سابق سیا برای بالکان افزود : هر قدر رییس جمهور ( صربستان ) ووچیچ و نخست وزیر ایویچا داچیچ و دیگر مقامهای این کشور مایل به توافقی در بازه کوزوو هستند ، مایل هستم تا در این باره نظرم را بگویم. نخست ، دولت بلگراد باید به صورت رسمی موافقت خود را با توافق بروکسل اعلام بدارد. با این کارمسایل امنیتی صربستان نیز حل می شود. دوم ، بلگراد بایستی با کوزوو مستقیما گفتگو کند و این گفتگو برابر طرفین باشد. نیازی نیست تا قدرتهای بزرگ وارد این مذاکره بشوند چرا که قدرتهای بزرگ اول از همه نگران منافع خود هستند و دخالت آنها موفقیت توافق را زیر سوال می برد.
ما یر در باره قرارداد دیتون نوشت : وقتی که جنگ در سال 1995 به پایان رسید و قرار داد دیتون امضا شد ، امریکا گمان کرد که برای این کشور صلح ، ثبات و دموکراسی آورده است و این وضعیت تا سال 1999 ادامه داشت. تا این که حکومت امریکا تصمیم گرفت تا کوزوو را نجات بدهد و این منطقه به صورت یک کشورمستقل مورد شناسایی قرار بگیرد. در 20 سال بعد بحران کوزوو ، واشنگتن توجه کمی به منطقه بوسنی و کوزوو داشته است . این تصور وجود داشت که امریکا توانسته یک اقدام عالی در ایجاد حکومتهای دموکراتیک انجام دهد. ولی اکنون مشخص است که تلاشهای امریکا بسیار دور از موفقیت بوده و کارهای زیادی باقیمانده است. توجه ترامپ به بالکان نیز محصول ناتمام ماندن تلاشهای امریکا است.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close