سینما

ناصر اوریچ : این پایانی برای همه چیز است! برای من این خرس ها و اسکارها وجود ندارند این مایه ننگ من است.

اظهار نظر ناصر اوریچ ، فرمانده ارتش بوسنی در منطقه سربرنیتسا در خصوص فیلم کجا میری آیدا؟

ناصر اوریچ ، فرمانده ارتش بوسنی و هرزگوین در باره فیلم یاسمیلا ژبانیچ ، ” کجا می روی آیدا ؟ ” گفت : فیلم حاصل تخیلات کارگردان و در باره یک آیدای تخیلی است و ارتباط کمی با واقعیات تلخ و دردناک سقوط سربرنیتسا دارد.

ناصر اوریچ ، فرمانده ارتش بوسنی در منطقه سربرنیتسا هفته پیش از بیمارستان به همراه همسرش مرخص شد. وی بخاطر کرونا بستری شده بود. اورلیچ به مناسبت نامزدی فیلم “کجا می روی آیدا ؟” در فهرست بهترین فیلم خارجی اسکار 2021 در مصاحبه ای شرکت کرد.
ناصر اوریچ : من فیلم را ندیده ام اما در باره آن با حسن نوهانویچ صحبت کردم . او به من گفت که داستان زندگی خود را برای خانم یاسمیلا ژبانیچ تعریف کرده است. خانم ژبانیچ قصد داشته جزئیاتی در فیلم قرار دهد که نه تنها برای خود حسن ، بلکه برای همه بوسنیایی ها ویرانگر بود. حسن به عنوان اعتراض و همکاری با او را قطع می کند این داستانی که در فیلم می آید ، داستان حسن نیست ، داستان خیالی در باره آیدا و خانواده اش است ، بنابراین یک آیدای داستانی است. ، این فیلم به روش داستان سرایی ساخته شده است ، من آن را تماشا نكردم.

اورلیچ ، فرمانده دلاور سربرینتسا افزود : قبل از بستری شدن در توزلا با جوانی آشنا شدم. او استاد رشته ژئوفیزیک است. هنگام سقوط سربرنیتسا 12 سال داشت. با مادرش بود . سرباز صرب سعی در جداسازی او از مادرش داشت. مادر پاهای این جوان را گرفته بود و سرباز صرب بالا تنه او را به سمت خود می کشید مادر فریاد می زد پسرم 12 سال بیشتر ندارد و سرباز صرب می گفت که او بیش از 12 سال دارد. یک سرباز دیگر می آید و مادرش با تقلا بچه اش را نجات می دهد و داخل کامیون می برد. اکنون پسر بچه 12 ساله ، یک متخصص عالی ژئوفیزیک در دانشگاه است.
اوریچ در ادامه گفت : بزرگترین مشكل فیلم “کجا می روی آیدا؟” ندیدن همه واقعیتهای تلخ مربوط به سربرنیتسا است .مادر این پسر می گوید ، فیلم تقلیل واقعیت و روایت تاریخ به گونه ای شرمسارانه است. این را مادری می گوید که با فرزندش درسربرنیتسا حضور داشته است.
آن زن زنده است و همچنین آن کودک نیز زنده می باشد. بررسی همه چیز بسیار آسان است.

فرمانده دفاع سربرنیتسا گفت ، ” برخی صحنه های فیلم به واقعیت نزدیک نیست آن مادر به من گفت صحنه پخش نان توسط فرمانده صرب و سربازانش در فیلم دروغین است. این صحنه اتفاق نیفتاد. در مقابل صربها آمدند و به ما تجاوز کردند. یاسمیلا این واقعه را نشان نداد.
اورلیج می گوید : برداشت من از فیلم برداشت مردمی است که جان سالم از آن مهلکه بدر بردند. من در جریان سقوط سربرنیتسا آنجا نبودم ، اما من به مادران سربرینتسا اعتماد دارم. وقتی این افراد می گویند فیلم به حقیقت نزدیک نیست ، این را قبول دارم. سخن مادری که برای فرزندش جنگیده را می پذیرم. وقتی پسر آن مادر ، رنج آن روز را شرح داد ، دیگر من نیز نمی خواهم این فیلم را ببینم. این پایانی برای همه چیز است! برای من این خرس ها و اسکارها وجود ندارند. این مایه ننگ من است.

برای دیدن تصاویر و مطالب بیشتر در باره فیلم کجا میری آیدا؟ اینجا کلیک کنید

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close