پیروزی جنبش خودمختاری آلبین کورتی در کوزوو

This post is also available in: فارسی (Persian)

نتایج مقدماتی انتخابات زود هنگام پارلمانی روز یکشنیه گذشته در کوزوو نشان می دهد که حزب ” برای خودمختاری” آلبین کورتی بیشترین آرا را به دست آورده و پس از آن ائتلاف دموکراتیک کوزوو عیسه مصطفی و حزب دموکراتیک کوزوو از کادری وسلی و هاشم تامی به ترتیب بیشترین آرا را کسب کردند. رهبر جنبش برای خودمختاری آلبین کورتی پیروزی حزب خود را اعلام کرد و خود را نخست وزیر آینده کوزوو معرفی نمود.
کورتی گفت : من به عنوان نخست وزیر جدید جمهوری کوزوو ، پیروزی جنبش خودمختاری را در انتخابات اعلام می کنم – وی افزود : بلافاصله تشکیل دولت جدید را آغاز می کند و برای این هدف با ائتلاف دموکراتیک کوزوو عیسه مصطفی گفتگو می کند.
کورتی هرچند خود را برنده و نخست وزیر جدید اعلام کرده است ، اما هنوز مذاکرات دشواری برای تشکیل دولت پیش روی دارد. راه نخست وزیری نه تنها به کوزووئیها بلکه همچنین به عوامل بین المللی بستگی دارد که این جمهوری نوپا را تحت حمایت خود دارند. در محافل جامعه بین الملل آلبین کورتی یک ناسیونالیست خطرناک به دنبال ایجاد آلبانی بزرگ است. یک بار غربی ها هم مانع از ائتلاف کورتی با ائتلاف برای کوزوو راموش هارادینی برای به قدرت رسیدن شده اند.
آلبین کورتی سیاستمداری است که هیچ مشکلی در اتحاد همه آلبانی ها در یک کشور نمی بیند. با این حال ، کورتی معتقد است با پیوستن همه کشورهای منطقه به اتحادیه اروپا ، اتحاد کوزوو و آلبانی حاصل خواهد شد. او خود را میهن پرست و چپ گرای بزرگ می داند ، اما وقتی صحبت از کوزوو می شود ، او یک راست گرای بزرگ است.
آلبین کورتی 44 ساله ، از یک خانواده از شهر آلبانیایی نشین مونته نگرو است ، پدرش قبل از تولد آلبین در جستجوی شغل به پریشتینا نقل مکان کرد . آلبین در سال 1997 به عنوان نایب رئیس اتحادیه دانشجویی دانشگاه پریشتینا مطرحز شد. وی عامل اصلی برگزاری اصلی تظاهرات غیر خشونت آمیز در سالهای 1997 و 1998 بود ، زمانی که آدم دماچی نماد مبارزه کوزوو، مربی و الگوی آلبین کورتی بود . آلبین کورتی در اواخر دهه 1990 هنگامی که با رژیم اسلوبودان میلوسویچ مخالفت کرد ، تبدیل به ستاره شد. وی برای برگزاری تظاهرات دانشجویی ، تقریبا سه سال در زندانهای لیپیان و پوژاروچ در صربستان به اتهام تروریسم گذراند. وی سخنگوی دانشجویان آلبانی در کوزوو بود و در مصاحبه های خود در آن زمان تأکید کرد که تظاهرات آنها “سیاسی نبوده و هیچ ارتباطی با احزاب سیاسی ندارد”.
وی نخستین بار در اکتبر 1997 به دلیل سازماندهی اعتراضات دانشجویی در دانشگاه پریشتینا دستگیر شد. هنگامی که نیروهای صرب در ژوئن سال 1999 از کوزوو خارج شدند ، کورتی خود را در بین چند صد زندانی آلبانیایی منتقل شده به خاک صربستان در خارج از کوزوو پیدا کرد. وی از زندان لیپیان به پوژاروچ منتقل شد. در مارس 2000 ، وی به دلیل تهدید علبه تمامیت ارضی جمهوری فدرال یوگسلاوی و تروریسم به 15 سال زندان در دادگاه نیش محکوم شد.
در طول دادگاه ، او دفاع از خود را رد کرد و گفت: “فقط ملت من می توانند درباره من داوری کنند. من این دادگاه را به رسمیت نمی شناسم ، صربستان را به رسمیت نمی شناسم ، یوگسلاوی را نمی شناسم. هر کاری که کردم ، داوطلبانه و با عزت انجام دادم. من به آن افتخار می کنم ، و اگر می توانستم ، دوباره همین کار را می کردم. ”
با این حال ، به دلیل سقوط رژیم میلوسویچ و فشارهای بین المللی بر دولت جدید مبنی بر آزادی هرچه سریع تر زندانیان سیاسی از زندان پوژاروچ ، وی در سال 2001 آزاد شد و بلافاصله به عنوان منتقد سرسخت جامعه جهانی و نیروهای سازمان ملل در کوزوو ظاهر شد و به فساد در موسسات کوزوو اشاره کرد.
اعتراضات ، حوادث و دستگیری ها سرنوشت جنبش خودمختاری و هم زندگینامه سیاسی آلبین كورتی را نشان می دهد. در فوریه 2007 ، هنگامی که پلیس رومانیانی سازمان ملل رومانی با گلوله های لاستیکی به معترضین شلیک کرد ، دو فعال جنبش خودمختاری کشته و 80 نفر دیگر زخمی شدند. سپس كورتی دستگیر شد و در سال 2010 ، به نه ماه زندان محكوم شد. با این حال ، او به زودی آزاد شد زیرا دادگاه منطقه در پریشتینا زمانی را که قبلاً در بازداشت گذرانده بود ، در نظر گرفت. این حکم در برخی محافل اعم از کوزوو و بین المللی ، وضعیت وی را به عنوان یک مبارز حقوق بشر و نمادی از مقاومت غیر خشونت آمیز تثببت کرد.
کورتی با انتقاد شدید از گفت و گو بین بلگراد و پریستینا ، و همچنین سیاست های مقامات صربستان ، صریحاً از تحریم محصولات صربستان در کوزوو حمایت کرد. به نظر وی ، توافق نامه بروکسل “نتایج بسیار خوبی برای صربستان و هیچ نتیجه ای برای کوزوو به وجود نیاورد”. در انتخابات 2014 کوزوو ، جنبش خودمختاری بیش از 13 درصد آرا را به دست آورد و بدین ترتیب به یک عامل مهم در ساختار سیاسی کوزوو تبدیل شد.
در اواخر نوامبر 2015 ، کورتی اعتراضاتی را در پریشتینا علیه توافق نامه عادی سازی روابط با صربستان ترتیب داد و خواستار انصراف دولت شد. پلیس کوزوو سپس به مقر جنبش خودمختاری حمله کرد . در این مقر رهبر جنبش آلبین کورتی را پیدا کردند . وی پس از سخنرانی در یک تظاهرات اعتراضی راهی آنجا شد. وی را به همراه چند نفر دیگر بازداشت کردند.
پارلمان کوزوو برای همیشه به خاطر پرتاب گاز اشک آور به یاد خواهد ماند ، زیرا آلبین کورتی احساس کرد که تنها از این طریق می تواند از تصمیم گیری و توافق بین کوزوو و صربستان جلوگیری کند و کار پارلمان را فلج کند. در نتیجه ، بسیاری از نمایندگان پارلمان کوزوو با استفاده از ماسک در مجلس نمایندگان حاضر شدند.
پیروزی کورتی اکنون چالشی سخت برای احزابی خواهد بود که به صورت خانوادگی در کوزوو حکومت می کردند و برای غرب نیز چالشی بزرگ.

17 مهر 98ن کورتی ،ش برای

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close