پدیده هارون یحیی

This post is also available in: فارسی (Persian)

سعید عابدپور

عدنان اوکتار ملقب به هارون یحیی روز 11 جولای 2018 با حکم قضایی توسط پلیس ترکیه دستگیر شد و اکنون دادگاه سیلیور در یکی از مناطق استانبول علیه عدنان اوکتار و اعضای فرقه اش برگزار است. اتهام او جاسوسی سیاسی و نظامی ، سازماندهی اعمال جنایتکارانه ، پولشویی ، سواستفاده جنسی و تجاوز است. او همراه با 226 نفر از اعضای فرقه اش محاکمه می شود. عدنان با برخورداری از بودجه هنگفت نامعلوم و با نام مستعار «هارون یحیی»، درباره «فراماسونری» و «توطئه یهود» می‌نوشت و از طریق برنامه‌های تلویزیونی ، کتابها و ساخت مستندهای مختلف شهرت فراوان کسب کرده بود. کتاب‌های اوکتار به دهها زبان بین المللی با حمایت مالی تشکیلات هارون یحیی ترجمه و نشر و ترویج می‌شد. شاید هیچ فردی مثل اردوغان از ماهیت عدنان خبر ندارد. در سالهای دور در دهه 90 میلالدی این دو با هم روابط نزدیکی داشتند ، خصوصا به دلیل روابط خاص عدنان با محافل و لابی های بین المللی.
هارون یحیی یکی از پدیده‌هایی است که، مانند فتح‌الله گولن، رهبر «جماعت گولن»، از درون شبکه «مدارس نور» سعید نورسی، یا بقول نوری‌ها «علامه بدیع‌الزمان سعید نورسی» (متوفی مارس ۱۹۶۰/ اسفند ۱۳۳۸)، بیرون آمده است. عدنان که خود را یک ماسون شناس و مخالف صهیونیسم معرفی می کرد ، خود از اعضای یک فرقه ماسونی بود. او ماسونها را به “خوب” و “بد” تقسیم می کرد و در سال 2013 از عضویت خود در لژ ماسونی پرده برداشت.
عدنان در دوران دانشجویی به خاطر مطالعه کتاب های آخرالزمانی “سعید نورسی” بنیانگذار جماعت نور، به طور مداوم آثار و نشانه های یادشده در آن کتاب ها را با خویش تطبیق می داده و آشکارا خود را “مهدی آخرالزمان” ‌خواند. وی برای خود شجره نامه ای تهیه کرده بود که نسب خود را به امام حسین و امام علی می رسانید. اصلا یکی از انگیزه‌های اصلی اکتار برای جعل شجره‌نامه، این بود که خود را مهدی موعود بداند ، چرا که بر اساس طبق تعالیم سعید نورسی، منجی آخرالزمان از نسل داود نبی خواهد بود. عدنان در جوانی دچار روان پریشی و شیزوفرنی گردید و به خاطر مشکلات حاد روحی در بیمارستان های روانی ترکیه تحت نظر قرار داشته است. رفتارهای غیرطبیعی و آزار و اذیت سایر دانشجویان از سوی او، موجب می‌شود که روانپزشکان ترک او را مورد معاینه قرار بدهند. پس از معاینات روانپزشکی، دو عارضه پارانویید (paranoid) و شیزوفرنی (shizoid) در نامبرده تشخیص داده می شود. او بعد از مرخصی از بیمارستان ، نام خود را از عدنان ارسلان اوغلاری Adnan.Arslanogullariبه هارون یحیی تغییر داد.
عدنان اکتار با همراهی تیم تحقیقاتی تحت مدیریت خود، 285 جلد کتاب با اسم ادبی «هارون یحیی» منتشر کرده است. کتابها را دیگران نوشته یا ترجمه کرده و او نامش را به عنوان مولف می گذارد. نامبرده در تألیفات خود نظریات مبتنی بر تفکر داروینیسم، ماتریالیسم، کمونیسم و بودیسم را مورد نقد جدی قرار داده است. کتابهای هارون یحیی کپی برداری از نوشته های کلیسایی در مخالفت با نظریات داروین و مارکس است. “قدیر مصر اوغلو” جامعه‌شناس ترکیه‌ای در همین رابطه می گوید: «کتاب های این شخص که ادعا می کند مهدی آخرالزمان است، در امریکا تدوین و به اسم هارون یحیی انتشار داده می شود. با یقین می‌گویم که هیچ‌کدام از کتاب‌های این شخص تألیفی نیست و ترجمه شده از زبان انگلیسی هستند که من نسخه زبان اصلی این کتاب ها را در اختیار دارم.»
هارون یحیی مبلغ اسلام سکسی بود . برنامه های او در شبکه تلویزیونی اش A9 TV تبلیغ سکس بود. او مجموعه ای از تناقضات بود. فردی که رسالت خود را تبلیغ اسلام دانسته و خود را مهدی موعود می پندارد و کت و شلوار Armani به تن می کند و در میان زنان زیبا و سکسی و نیمه عریان به دفاع از اسلام مشغول بود! هارون یحیی برای خود حرمسرایی تشکیل داده بود و از توطئه یهود و ماسونی می گفت و در عین حال خود عضو فرقه ماسونی و دارای ارتباطات آشکار با مراکز صهیونیستی بود . فردی که صهیونیسم و ادعای تعلق فلسطین به یهودیان را قبول داشت و از میلیونها دلار منابع مالی نامعلوم بهره می برد. تشکیلات و نفوذ هارون یحیی در بسیاری از کشورهای مسلمان گسترده بود. در بوسنی و هرزگوین برخی از کتابهای ایشان منتشر گردید .
تمام 285 کتابی که توسط موسسه متعلق به هارون یحیی منتشر شده ، هر چند توسط گروهی از مولفین و مترجمین نگاشته شده ولی همواره نام هارون یحیی را بر خود می کشد. این همه تبلیغ برای نام هارون یحیی چیزی جز تلاش عدنان اوکتای برای این نبود تا خود را مهدی موعود دانسته و در کشورهای مسلمان نفوذ و اعتبار خویش را بالا ببرد. خانم آنه راس سولبرگAnne Ross Solberg در سال 2013 ، در رساله پایان‌نامه دکتری، با عنوان «مهدی که کت و شلوار آرمانی می‌پوشد.» به بررسی پدیده هارون یحیی پرداخته است.
پدیده هارون یحیی را نباید صرفا یک فرد را بدانیم. هارون یحیی در درون ما نیز زندگی می‌کند. زمانی که شروع می‌کنیم به نوشتن و گفتن تخیلات و افسانه ها به نام دین ، این هارون یحیی ها از همه جا سر بر می آورند. هارون یحیی به ترکیه منحصر نیست؛ در تمامی کشورهای مسلمان ، افرادی که دست یابی به منابع مالی و حمایتهای سیاسی دارند ، دست به اغوای مردم بویژه جوانان می زنند. در کلاسهای زیر زمینی شبکه سعید نورسی در بوسنی و هرزگوین ، در سخنرانی هایی که مبلغین دینی به نام اسلام ، دست به شارلاتان بازی می زنند و دیدگاه خود را اسلام سنتی و اصیل معرفی می کنند ، در اردوگاههای آموزشی ، کلاسهای خصوصی و در شبکه های اینترنتی ، هزاران هارون یحیی هر روز سر بر می آورند. هارون یحیی‌ها دارای کارکرد معینی هستند: دانش سیاسی و تاریخی ما نباید از حد معین فراتر رود. مسلمانها باید به چند استعمارگر بریتانیایی مانند گلادستون و لرد کِرزِن فحش بدهند ، به یهود و ماسون ها فحش بدهند و در عین حال غافل از بلومبرگ ، سرمایه داری جهانی ، نئولیبرالیسم شل ، آرامکو ، کمپانیهای چند ملیتی و طبقات مورد حمایت آنها و شبکه وسیع اختلاس گران داخلی در کشورهای مسلمان باشند. برای این که سطح دانش سیاسی مسلمانها پایینی باشد ، هیچ چیزی بهتر از افسانه سازی و تخیلات و ایجاد درگیریهای کهن سیاسی و دینی و مذهبی نیست. هارون یحیی مشخصا محصول همین سازمان فراماسونری بود که علیه فراماسونرها می نوشت و در خدمت آنها بود.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close