وقتی که سیسیل اسلامی بود

ویلیام دارلیمپل ( فایناشنال تایمز)

در ساحل غربی سیسیل ، که از یک طرف با شهر اریس و از طرف دیگر با تالاب مارسالا مربوط است ،دو برج به طور عمودی از میان باغ های زیتون برخاسته اند. برجهایی که از سنگ کم رنگ و مشبک ساخته شده است ، این برج اکنون محصور در کمیان باغی است.

الجعفر از ویرانه های یک خانه شکار اعراب ساخته شده و نام جعفر الکلبی دوم را دارد که امیر سلسله حکومت عربی بر سیسیل از 998 تا 1019 بود. شاعر ، نویسنده و فیلسوف بیشتر وقت خود را صرف لذت بردن از الجعفر ، در محاصره هنرمندان و نویسندگان می کرد. من برج های دوقلوی الجعفر را اجاره کردم و از آنها به عنوان پایگاه خود برای کشف دنیای از دست رفته مسلمان سیسیل استفاده کردم.

هنگامی که ما به سیسیل رسیدیم ، ابرهای پاییزی به طور خارق العاده ای در اطراف بالای کوه اریس شکل گرفته بو.در حالی که اشعه خورشید به سمت خلیج پرتوفشان بود. این قطعاً چشم انداز مدیترانه ای بود ، اما بیشتر یادآور سواحل مراکس ، تونس و الجزایر بود تا سواحل ایتالیا. تعجبی ندارد اعراب در طی دو یست سالی که بر سیسیل حاکم بودند، خود را خانه احساس می کردند.

Al Jafar luxury villa with pool in Sicily | Luxury villa, Holiday villa,  Villa

فتح اعراب در سال 827 آغاز شد ، زمانی که ناوگان 700 سواره و 10 هزار پیاده از سوسا ، در تونس فعلی ، به سمت دریا راه افتادند و این را از سمتی آغاز کردند که سواحل افریقای شمالی با سیسیل کمترین فاصله را دارند. بیزانسی ها در انتظار آنها بودند ، اما فاتحان موفق شدند به ساحل برسند و پل بزرگی بسازند و در چند سال همه پایتخت ها را تصرف کردند.

آنها تا 1060 سیسیل را نگه داشتند تا انی گروهی از ماجراجویان نورماندی ، اعراب را بیرون کردند . تا آن زمان ، مسلمانان اکثریت جمعیت سیسیل را تشکیل می دادند.

اعراب از شهر سیول ؛ لیمو ، پرتقال و نیشکر ، پنبه و نیز توت برای پرورش ابریشم می آوردند.آورده اند.سیستم های آبیاری پیچیده ای را برای بقا و آبیاری باغ ها درست کردند ، مانند باغی که تا به امروز در الجعفر باقی مانده است. رونقی که باعث این امر شد ، باعث شد سیسیل و به ویژه پالرمو به یک مرکز غنی از شبکه های تجاری مدیترانه ای بین تجار خاورمیانه ، آفریقای شمالی و بازرگانان جوان ایتالیایی تبدیل شود.

اعراب در قرن یازدهم سرنگون شدند ، ولی هنوز هم اقداماتشان اثری پاک نشدنی در مردم سیسیل و چشم اندازهای ساکن آنها برجای گذاشت. Marsala در واقع به معنای “اللهوا لوکا” از واژه عربی قلعه به معنای قلعه است ، برخی نامهای محلی مانند Caltanissetta ، Caltavuturo و Caltagirone باقی ماند. نام های خانوادگی سیسیلیایی که به “à” ختم می شوند مانند Fragalà ، Mandalà و Zappalà از نام های عربی گرفته شده اند.

برخی از مورخان حتی صادرات مهم دیگر سیسیل – یعنی مافیا – را از سنت راهزنی اعراب می دانند. در حالی که نورمن ها ، مسلمانها را به کوههای بالای کورلئونه راندند. علاوه بر این ، محصولاتی که اعراب آورده اند هنوز در حال شکوفایی هستند و غذاهایی که از آنها لذت می برند هنوز در آنجا پخته می شود.

تراپانی ، شهر بزرگ بعدی الجعفر ، میزبان جشنواره سالانه کوسکوس ( بلغور عربی ) است. محصولات وارداتی از آفریقای شمالی و خاورمیانه – بادام ، کنگر فرنگی ، دارچین ، پرتقال ، پسته و هندوانه – هنوز هم اساس غذاهای محلی را تشکیل می دهند.

سیسیلی ها همچنین ادعا می كنند كه این سوربت را از شربت عربی گرفته اند . پیشتر شربت را از یخ جمع آوری شده در زمستان از دامنه های كوه اِتنا تهیه می کردند.

مشهودترین ه تأثیر اعراب در سیسیل میراث هنر و معماری است که توسط سنگ تراشان ، معماران و نجاران عرب به جا مانده است. هنگامی که نرمان ها کنترل را بدست گرفتند ، آنها پالرمو را به عنوان پایگاه خود حفظ کردند و یک مجموعه کاخ ترکیبی قابل توجه ، Palazzo Reale را ساختند که ماهیت پادشاهی آنها در مرز بین اسلام و مسیحیت است.

این دنیایی بود که در بعضی از بخشها بزرگترین پادشاه نورمن ، راجر دوم ، شناخته می شد . او در برخی مناطق به عنوان سلطان مسیحی نشاخته می شد. وی به الادریسی ، جغرافی دان مشهور ماموریت داد تا یک دایره المعارف جغرافیایی برای او تدوین کند.

برخی از قدیمی ترین قطعات شطرنج موجود در اروپا میوه تفکر اوست. با گذشت زمان و با میانجیگری نرمان های سیسیل ، شطرنج بازی هندی ، که شکل امروزی خود را در ایران به خود گرفت ، به محبوب ترین بازی در زمین های اروپا تبدیل شد.

هم مسیحیان و هم مسلمانان از شیوه ای که پادشاهان نورمن سیسیلی شگفت زده بودند ، آنها پادشاهی مسیحی خود را تحت تاثیر اسلام نگه داشتند. ابن جبیر از گرانادا ، یک مسلمان اسپانیایی که در قرن 12 غرق شدن کشتی اش را در سیسیل تجربه کرد ، یک جامعه فریبنده جهان وطنی را از سیسیل توصیف می کند. جایی که مسلمانان و مسیحیان در تعاملی دوستانه بودند. وی می نویسد : “پادشاه پزشکان و منجمان مسلمان بسیاری دارد” ، شاه به مسلمانان چنان اهمیت می دهد که تا جایی وقتی می فهمد یک پزشک یا منجم مسلمان در سفر به قلمروش است ، چنان رفتاری می کند تا مصایب سفر را فراموش کند.
مسافر یهودی ، بنیامین تودلا ، در سال 1170 از سیسیل بازدید کرد و گزارش داد که پادشاه با همسران خود به باغهایی که توسط اعراب ساخته شده می رود و آنها را با دقت نگهداری می کنند.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close