وزارت دفاع امریکا : روسیه از جدایی طلبی دودیک حمایت می کند

This post is also available in: فارسی (Persian)

وزارت دفاع امریکا در جدیدترین گزارش خود در باره بوسنی و هرزگوین اعلام کرد که روسیه با حمایت خود از میلوراد دودیک رییس جمهور صربسکا ، از حرکت تجزیه طلبی وی حمایت می کند. در این گزارش آمده است که بعد از روی کار آمدن الکساندر ووچیچ به سال 2012 به عنوان رییس جمهور صربستان ، روابط نظامی روسیه و این کشور تقویت شده است.
در گزارش وزارت دفاع امریکا آمده : ” مدارکی مینی برحمایت روسیه از حرکت تجزیه طلبی صربهای بوسنی به رهبری میلوراد دودیک وجود دارد. حمایت روسیه از حرکت تجزیه طلبانه با انگیزه جلوگیری از عضویت بوسنی و هرزگوین در ناتو و اتحادیه اروپا انجام می شود. تنش ها در بوسنی و هرزگوین روابط بین نهادهای حکومتی و دو بخش فدراسیون و جمهوری صربسکا را وخیم می کند. مهمترین حزب سیاسی صربها مخالف عضویت بوسنی و هرزگوین در ناتو است و این به روسیه امکان بی ثبات سازی بوسنی و هرزگوین را می دهد.”
بنا بر گزارش وزارت دفاع ” استراتژی کلیدی روسیه این است تا افکار عمومی را علیه همگرایی یورو آتلانتیک بسیج کند. روسیه از ابزارهایی چون کمکهای اقتصادی ، حمایت دیپلماتیک ، وابستگی به انرژی و استفاده از شرکتهای مخابراتی و اطلاع رسانی و شیوه های ضد اطلاعاتی استفاده می کند. امریکا و اتحادیه اروپا اجازه نمی دهند تا شرایط بالکان غربی دچار تزلزل شود، چنین برخوردی راه تاثیر گذاری سرطانی روسیه را باز می کند.”
وزارت دفاع به نمونه هایی از نفوذ روسیه در منطقه اشاره می کند.: ” حمایت از کودتای در مونته نگرو ، روش تهاجمی ضد اطلاعاتی شرکتهای روسی برای تغییر همه پرسی انجام شده بین یونان و مقدونیه و یا مخالفت با عضویت مقدونیه در ناتو از جمله نمونه هایی از دخالت روسیه است.”
از نظر وزارت دفاع بوسنی و هرزگوین و مقدونیه در مسیر قطع ارتباط قطع ارتباط با جنگ افزارهای روسی و تبدیل به یکی از همکاران امریکا می باشند. در باره صربستان ، این گزارش می افزاید علیرغم تمایل امریکا برای بسط همکاریهای نظامی از طریق عضویت در ” همکاری برای صلح ” و علیرغم این که امریکا مهمترین و فعال ترین همکای نظامی صربستان است ، فقدان شفافیت در اولویتهای استراتژیک و عملیاتی از طرف صربستان موجب مشکلاتی در راه همکاری با این کشور است.
بنظر می رسد بعداز سال 2012 انتخاب ووچیچ به عنوان ریاست جمهوری الکساندر ووچیچ در صربستان ، روسیه به سیاست خارجی فعال تری در این کشور دست زده است. روسیه همچین روابط نزدیکی با جمهوری صربسکا دارد ، از وحدت اقوام اسلاو در مقابل ناتو حمایت می کند. روسیه در زمینه اقتصادی اکنون یکی از فعال ترین کشورها در بوسنی و هرزگوین ، صربستان و کرواسی است. روسیه در زمینه رسانه ای یکی از کشورهای تاثیر گذار در فضای افکار عمومی با راه اندازی و یا حمایت از سایتهای مهم اینترنتی است. امریکا تنها در سال 2018 ، تنها مبلغ شش میلیون دلار در کشورهای بالکان غربی در رسانه ها برای مقابله با تبلیغات و نفوذ روسیه هزینه کرد.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close