ننه فاتا ، اسطوره زنده مقاومت بوسنی

This post is also available in: فارسی (Persian)

نوزده سال پس از بازگشت ننه فاتا به خانه خویش ، نهایتا دادگاه اروپایی حقوق بشر حکم نهایی خود را بر تخریب کلیسای ارتدوکس ساخته شده در زمین متعلق به این پیرزن شجاع بوسنیایی اعلام کرد. ننه فاتا در سن 77 سالگی پس از 19 سال مبارزه علیه جمهوری صربسکا و علیه تهدیدهای مکرر صربها یک تنه موفق به کسب چنین موفقیتی شد.
ننه فاتا یا فاطمه اورلویچ ساکن روستای کونیویچ پولیه نزدیک براتوناتس از توابع سربرنیستا است. در این منطقه صربها بدترین نسل کشی را علیه مسلمانها انجام دادند. همسر فاتا ، شاچیر اورلویچ به همراه 28 نفر از اعضای خانواده او در جریان نسل کشی صربها کشته شدند و ننه فاتا با هفت فرزند خود آواره شد. تنها بعد از سال 2000 میلادی بود که فاتا به روستا و خانه اش بازگشت و کلیسای ارتدوکسی را در وسط زمین خانه اش دید. از آن تاریخ مبارزه ننه فاتا برای تخریب این کلیسا آغاز شد.
در چند سال اول مقامهای صرب هیچ اعتنایی به شکایت نه نه فاتا نداشتند و چندین بار خانه این زن شجاع شبانه مورد هجوم سنگ و آتش قرار گرفت. او چندین بار کتک خورد ، کارش به بیمارستان رسید ولی از پای نایستاد . کشیش صرب کلیسا علیه فاتا شکایت کرد که او مروج نفرت علیه صربها است. با همه این تهدیدها و بازکردن پرونده های متعدد علیه ننه فاتا در جمهوری صربسکا و مراجعات مکرر پلیس ، سخن او در طی این نوزده سال یکی بیش نبود . ننه فاتا خواستار تخریب کلیسایی شد که در زمین وی به صورت غیر قانونی بعد نسل کشی مسلمانها ایجاد شده بود.
مقامهای جمهوری صربسکا در طی این سالیان دست به تطمیع و رضایت ننه فاتا برای حفظ کلیسا زدند. نهایتا مبلغ یک میلیون دلار به ننه فاتا توسط سیاستمداران صرب پیشنهاد شد ولی ننه فاتا مصمم و با اراده بارها گفت من به پول شما نیازی ندارم. کلیسا را تخریب کنید.
اکنون پس از نوزده سال حکم دادگاه اروپایی برای حقوق بشر به نفع ننه فاتا صادر شده است. ولی مشخص نیست کدام ارگان مجری این حکم خواهد بود. مقامهای جمهوری صربسکا امیدوارند این ماجرا را به طول بکشند و با مرگ ننه فاتا پرونده بسته شود. ولی ننه فاتا می گوید حتی اگر بمیرد ، کا ر تخریب کلیسا باید پیش برود. در طی این سالها ننه فاتا حتی از سوی برخی سیاستمداران بوشنیاک تحت فشار بود تا او با دریافت پول از جمهوری صربسکا رضایت به بقای کلیسا بدهد.
این کلیسای ارتدوکس صرب در فاصله چند کیلومتری از هزاران قبر مسلمان قرار دارد. این گورها نشانه بارزی بر نسل کشی سیستماتیک مسلمانها است . بنای این کلیسا نشانه پیروزی صربها در این منطقه بود و آنها مایل به تخریب بتای پیروزی نیستند. برای مسلمانها این کلیسا نماد جنایت و نسل کشی است و ننه فاتا زنی شجاع از خاندان مشهور اورلویچ اکنون یک تنه با بقایای جنایت صربها به مبارزه برخاسته است. آیا او قبل از مرگ شاهد تخریب کلیسای صرب خواهد بود؟

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close