نظم جهانی قبل ازکرونا عادی نبود ، اما کشنده بود

ما به روشنگری جدیدی نیاز داریم

ماركوس گابریل (دانشگاه بن) م / Axios.com

نظم جهانی متزلزل است. در نقطه ای که با چشم غیر مسلح در مقیاس فضا قابل رویت نیست ، ویروسی که نسبت های واقعی آنرا درک نمی کنیم و نمی دانیم چگونه  در حال گسترش است. هیچ کس نمی داند که چه تعداد از مردم قبلاً به کرونا آلوده شده اند ، چه تعداد بیشتری از آنها خواهند مرد ، چه زمانی ما واکسن را توسعه خواهیم داد و غیره. علاوه بر این ، هیچ کس نمی داند چه عواقبی برای اقتصاد و جوامع به دنبال خواهد داشت..

 این  یک بیماری عفونی نیست بلکه یک بیماری همه گیر ویروسی است. کلمه “پان-دمیا” از یونان باستان آمده و به معنای کل ملت است. در واقع ، همه مردم ، کل ملت ، به همان اندازه تحت تأثیر قرار می گیرند. ما هنوز این موضوع را درک نکرده ایم ، زیرا هنوز اعتقاد داریم که هدایت مردم در مرزها منطقی است. چرا این ویروس تحت تأثیر بسته بودن مرز بین آلمان و فرانسه قرار می گیرد؟ چرا اسپانیا اکنون یکی از واحدهایی است که برای محاصره ویروس باید از کشورهای دیگر جدا شود؟ پاسخی که می گیریم این است: زیرا سیستم های بهداشتی ملی هستند و به دلیل اینکه دولت در مرزهای خود مجبور است از بیمار مراقبت کند. این درست است ، اما این نیز یک مشکل است. زیرا همه گیر همه افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. این نشان می دهد که همه ما با یک ارتباط نامرئی – بشریت ما در ارتباط هستیم. قبل از ویروس ، همه افراد برابر هستند ، یعنی ما به عنوان یک گونه خاص از حیوانات  میزبان کرونا هستیم.

به طور کلی ویروس ها یک مشکل متافیزیکی حل شده نیستند. هیچ کس نمی داند که آنها زنده هستند. این در واقعیت نهفته است که ما تعریف کلی از زندگی ندارد. هیچ کس واقعاً نمی داند زندگی واقعاً از کجا آغاز می شود. آیا DNA یا RNA کافی است ، یا آیا به سلولهایی نیاز دارند که خودشان را تولید کنند؟ ما این را نمی دانیم ، همانطور که نمی دانیم گیاهان ، حشرات یا کبد ما آگاهی دارند. آیا اکوسیستم زمین ما یک موجود زنده غول پیکر نیست؟ آیا ویروس یک پاسخ ایمنی سیاره ما در برابر استکبار انسان ها است ، که از طمع کسب سود موجودات بی شماری را نابود می کنند؟

 تمام نقاط ضعف سیستمی ایدئولوژی حاکم قرن بیست و یکم را در معرض دید خود قرار داده است. این خرافات است که ما می توانیم پیشرفت های انسانی و اخلاقی را با پیشرفت های طبیعی و تکنولوژیکی سرعت بخشیم. این خرافات ما را به این باور سوق می دهد که متخصصان علوم طبیعی می توانند تمام مشکلات اجتماعی را حل کنند. مسایل را حل کنند. این یک مغالطه خطرناک است. بله ، ما باید با ویروس شناسان مشورت کنیم. فقط آنها می توانند به ما در درک ویروس و مهار آن کمک کنند ، جان انسان ها را نجات دهیم. اما چه کسی به آنها گوش می دهد وقتی به ما می گوید 200000 کودک هر ساله از ویروس ناشی از اسهال می میرند زیرا آب آشامیدنی تمیز ندارند. چرا هیچ کس به این کودکان علاقه ندارد؟ متأسفانه جواب ساده است: آنها از آلمان ، اسپانیا .، فرانسه یا ایتالیا نیستند. اما این نیز کاملاً درست نیست.

بدون پیشرفت اخلاقی پیشرفت واقعی وجود ندارد. بیماری همه گیر این امر را به ما می آموزد زیرا تعصبات نژادپرستانه در همه جا رواج دارد. ترامپ می خواهد به هر قیمتی آن را به عنوان یک مشکل چینی طبقه بندی کند؛ بوریس جانسون معتقد است که انگلیسی ها می توانند مشکل ایمنی اجتماعی را با توسعه ایمنی بومی گله ای حل کنند. بسیاری از آلمانی ها بر این باورند که سیستم مراقبت های بهداشتی بهتر از سیستم ایتالیایی است ، بنابراین حل این مشکل برای آلمانی ها آسان تر خواهد بود. کلیشه های خطرناک ، تعصبات احمقانه.

همه ما در یک قایق نشسته ایم. اما این چیز جدیدی نیست. قرن بیست و یکم همه گیر ، نتیجه جهانی شدن است. ویروس آنچه را که مدت ها قابل بحث و یک واقعیت است روشن کرد: ما برای روشنگری جهانی به یک ایده جدید نیاز داریم. در اینجا می توانیم از یک اصطلاح توسط پیتر اسلوتردیک استفاده و مجدداً تفسیر کنیم: ما نیازی به کمونیسم نداریم بلکه کمونیسم. به همین دلیل است که باید علیه سم سنت گرایی واکسینه شویم ، که ما را به فرهنگ های ملی ، نژادها ، سنین و کلاس هایی که با یکدیگر رقابت دارند تقسیم می کند. فقط با یک عمل همبستگی بی سابقه در اروپا است که ما از بیمار و پیر خود محافظت می کنیم. به همین دلیل است که فرزندانمان را می بندیم ، مدارس را می بندیم و فوریت های پزشکی ایجاد می کنیم. در نتیجه ، میلیارد ها یورو برای شروع اقتصاد سرمایه گذاری می شود. اما اگر ویروس مانند گذشته ادامه داشته باشد ، بحران های بسیار بدتر به وجود می آیند ، ویروس های بدتری که ظهور آنها به هیچ وجه قابل پیشگیری نیست. ادامه جنگ اقتصادی کنونی با ایالات متحده ، که اتحادیه اروپا در حال حاضر در آن قرار دارد. گسترش نژادپرستی و ناسیونالیسم در مبارزه با مهاجران ، که از ما فرار می کنند زیرا ما اسلحه ها و سلاح های شیمیایی را برای اعدام  آنها تهیه می کنیم. همچنین فراموش نکنید که بحران آب و هوا ، که بسیار بدتر از هر ویروس است ، نتیجه  یک خودسوزی آهسته مردم است. کرونا فقط کمی آهسته است. قبل از کرونا نظم جهانی وجود نداشت. چرا میلیاردها دلار برای تغییر حرکت مهاجران ما سرمایه گذاری نمی کنیم؟ چرا از دیجیتالی شدن  برای جلوگیری از تظاهرات غیر ضروری استفاده نمی کنیم. کارفرمایان تجاری هواپیماهای خصوصی پرواز می کنند و چنین جلساتی را بصورت آنلاین برگزار می کنند؟ چه موقع خواهیم فهمید که یک  ویروس بسیار خطرناک ، در مقایسه با خرافات ما ، که علم و فناوری می تواند تمام مشکلات مدرنیته را حل کند، تقریباً بی ضرر است؟

این درخواستی برای همه ما است ، نه فقط اروپایی ها: ما به روشنگری جدیدی احتیاج داریم ، هر انسانی برای شناختن یک وضعیت فوق العاده خطرناک ، باید اعتماد به نفس اخلاقی داشته باشد . البته ، ما با هر وسیله ای که می توانیم با ویروس مبارزه کنیم ، کار درستی انجام می دهیم. همبستگی و  اخلاق پ. خوب است در عین حال ، نباید فراموش کنیم که تنها در طی چند هفته ، از آنجا که پوپولیست برای گرفتن تخصص علمی از آن بیزار است ، به وضعیت اضطراری رسیده ایم که دوستم از نیویورک آن را “کره شمالی با اعتبار علمی” توصیف کرده است. باید درک کنیم که زنجیره آلوده به سرمایه جهانی در حال از بین بردن طبیعت و فریب شهروندان کشورها است. بنابراین شغل اصلی ما در حال تبدیل شدن به یک کالای توریستی و مصرف کننده است که در درازمدت تعداد بیشتری از مردم را از بین همه ویروس ها می کشد. چرا دانش پزشکی ، ویروس شناسی همبستگی را به دست می آورد ، و بینش فلسفی این آگاهی را افزایش نمی دهد که تنها راه برون رفت از جهانی سازی و خودکشی جمعی، ناشی از منطق اقتصادی احمقانه و کمی ، یک نظم جهانی فراتر از انباشت دولت های ملت مخالف است؟ پس از یک بیماری همه گیر ویروسی ، ما نیاز به پان دموکراسی متافیزیکی ، تجمع همه ملل در زیر پایه بهشت ​​داریم که هرگز از آن فرار نخواهیم کرد. ما همه  بر روی زمین هستیم ، فانی و شکننده هستیم. بیایید زمینی شویم ، جهان شناسی یک بیماری همه گیر متافیزیکی. همه چیز دیگر ما را نابود خواهد کرد و هیچ ویروس شناس نمی تواند ما را نجات دهد. نظم جهانی فراتر از تجمع دولتهای متضاد ملت؟.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close