نخستین ایران شناس کرواسی

میلووی یا میرزا عبدالرحمان مالیچ نخستین ایران شناس کرواسی  متولد 1897 است. تقریبا هیچ نامی ازو در دایره المعارف های کرواسی نیست. چهره ای که در گمنامی زیست و از جامعه خود طرد شد. میلووی مالیچ در سال 1897 در شهر ایموتسکی ، نزدیک بندر اسپلیت در خانواده ای کاتولیک بدنیا آمد. در کودکی به همراه خانواده به شهر سوشاک مهاجرت کرد . شهر سوشاک در بخش دیگر بندر رییکا قرار داشت ، بخشی که تا سال  سال 1924 تحت حاکمیت پادشاهی ایتالیا و بخشی دیگر در محدوده پادشاهی یوگسلاوی قرار داشت. میلووی در سوشاک به مدرسه خدمات رفت و بعد آن در دبیرستان  اقتصادی – تجاری زاگرب ثبت نام کرد.  در زمان تحصیل میلووی از طریق ادبیات مسلمانان بوسنایی ( بوشنیاکی ) به اسلام تمایل پیدا کرد. در سال 1922 میلووی در مسجد زاگرب و در حضور مفتی عصمت مفتیچ و امام مسجد محرم حسن بگویچ اسلام آورد و نام میرزا عبدالرحمان را برای خویش گزید.

مالیچ نخستین کرواتی بود که در تاریخ شهر زاگرب به اسلام گرویده بود. او تحصیلات خود را در پاریس ، مدرسه السنه شرقی  ادامه داد. ابتدا در رشته زبانهای فارسی ، ترکی و عربی ازین مدرسه فارغ التحصیل شد و سپس در موضوع بلبلستان ، اثر فارسی فوزی موستاری صوفی بوسنیایی ، دکترای خود را گرفت. رساله دکترای او در باره بلبلستان قبل از مرگش در پاریس منتشر شد.  عبدالرحمان نویسنده ای پر کار بود . پژوهشهای او در حوزه اسلام در اندلس و حاشیه دریای مدیترانه و دریای آدریاتیک و ادبیات سنتی اسلامی مشغله فکری او در عمر کوتاهش بود. مهمترین علت گرایش مالووی به اسلام را باید در ادبیات صوفیانه جست که او را  تا آخر عمر مشغول داشته ، تشنگی روحی اش را پر کرده و تنهایی و خلوت اجباری را قابل تحمل می ساخت .  او

 در سی و هفت سالگی به سال 1935 در شهر سوشاک از دنیا رفت..

گرایش میلووی به اسلام یک حادثه عجیب در کرواسی بود. بعد از شکست عثمانی ، تحولات جنگ اول جهانی و بروز دشمنی های بیشتر با اسلام و مسلمانان در یوگسلاوی ، تغیییر دین یک کاتولیک و پذیرش اسلام امری قابل قبول برای جامعه آن روز کرواسی نبود. موقعیت اسلام و مسلمانان در آن دوران اوایل قرن بیستم چنان اسف انگیز بود و چنان جو فشار علیه مسلمانان در یوگسلاوی زیاد بود که جایی برای فردی مانند مالووی برای تغییر دین نبود و اگر فردی  جرات تغییر دین و قبول اسلام می کرد ، او از جامعه طرد می شد.

قبرمرحوم عبدالرحمان در شهر ترست قرار دارد. با تلاش مادر کاتولیکش هیدا ، عبدالرحمن به سنت اسلامی در قبرستان کاتولیک شهر ترست دفن شد. کتابها و جزوات این ایران نشاس کرواسی نیز به کتابخانه غازی خسرو بیگ در سارایوو اهدا شد.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close