منیرا سوباشیچ رئیس انجمن مادران سربرنیتسا در مراسم بزرگداشت شهید رسول حیدری:امروز در این محل جمع شده ایم ، جایی که خون شهید ایرانی و بوسنیایی در این محل ریخته شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سارایوو ، به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام، حاج رسول حیدری اولین شهید ایرانی در بوسنی و همرزم بوسنیایی شهید محمد آودیچ، هرسال مراسم یادبودی در محل شهادت ایشان در منطقه چاتیچی شهر کاکانی بوسنی و هرزگوین برگزار می‌شود.
امسال نیز مراسم بزرگداشت شهیدان رسول حیدری از ایران و همرزم وی محمد آودیچ از زاویدویچی بوسنی، که به دست نیروهای افراطی کروات به شهادت رسیدند، ، در منطقه چاتیچی شهرداری کاکان واقع در ۳۰ کیلومتری شمال سارایوو، پایتخت بوسنی و هرزگوین، با حضور رضا قلیچ خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور برگزار شد.
مردم مسلمان بوسنی و هرزگوین به ویژه نسل جوان با حضور در این مراسم و قرائت فاتحه و اهدای دسته گل یاد او را گرامی می‌دارند. امسال نیز با وجود همه گیری ویروس کرونا این برنامه با رعایت موارد و اصول بهداشتی برگزار شد.
منیرا سوباشیچ رئیس انجمن مادران سربرنیتسا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار صداوسیما در سارایوو گفت : امروز در این محل جمع شده ایم ، جایی که خون شهید ایرانی و بوسنیایی در این محل ریخته شده است. خون این شهید ایرانی ثابت می کند ، چگونه برادران ایرانی در زمان جنگ به کمک بوسنی در دوران تجاوز شتافتند . ما مادرانی که از سربرنیتسا می آییم، این سختی و حس از دست دادن شهدا را خوب می دانیم ،و در این سالهای سخت به تربیت فرزندان پرداخته ایم. فرزندانی که بعد شهادت پدرانشان بدنیا آمده اند، ما زندگی خود را وقف این فرزندان کرده ایم. ما مادران شهدا فرزندان خود را از عشق بدنیا می آوریم و نه از نفرت و نه از روی انتقام. همه مادران جهان همچون مادران سربرنیتسا باید به تربیت فرزندان خود بپردازیم.
ایشان در بخش دیگری از سخنانش برای حضار با اشاره به نقش شهدا در جلوگیری از جنایات بیشتر در بوسنی گفت: در زمان تجاوز به بوسنی و هرزگوین برادران ایرانی سلاح و همه‌چیز فرستادند .ما باید این موضوع را به جوانان بگوییم.به نسل جوان بگوییم که نسل کشی در سربرنیتسا چگونه اتفاق افتاد .ولی ما ایستادیم و پنج هزار و پانصد فرزند باقیمانده از سربرنیتسا را تربیت کردیم . اینها بچه هایی هستند که شاهد کشتن پدرانشان و نسل کشی سربرنیتسا بودند. شاهد تجاوز به مادران و خواهران و سایر جنایت‌ها بودند. ما بچه ها را گونه ای تربیت کردیم تا حس انتقام نداشته باشند . این بچه ها یک رفتار انتقامی نداشتند. ما مادران بچه های خود را از روی عشق بدنیا می آوریم و نه از روی نفرت. من به تمامی مادران جهان این پیام را می فرستم، از ما مادران مسلمان ، مادران بوشنیاک یاد بگیرید ،بچه های خود را با عشق تربیت کنید و نه با نفرت. ما باید یاد بگیریم که حافظه تاریخی داشته باشیم. ما مسلمانها حافظه تاریخی ضعیفی داریم، و بخاطر این نسل کشی ها تکرار می شود..

افندی سناد کوبیلیتسا امام جمعه و جماعت شهر کاکانی نیز در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار صداوسیما در سارایوو گفت : شهدا ، شاهدینی در مقابل الله و شاهد و الگویی برای مبارزه ما در راه خداوند هستند. خداوند شهدا را انتخاب می کند تا چراغ راه ما باشند و آنها پیش خداوند برای ما شهادت می دهند. آنها با خون خود این راه را برای ما روشن کردند. نباید اجازه بدهیم تلاش و مجاهدت آنها از یاد برود. خداوند به تمامی شهدا ، پاداش خاصی عطا می فرماید.از اینرو از خداوند برای حفظ یاد شهدای بوسنی و بقیه جهان کمک می جوییم . وی در قسمتی از این مراسم نیز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جنگ بوسنی و هرزگوین گفت: هدف همه شهدای ما دفاع از کشور بوسنی و هرزگوین بود و ما وظیفه داریم راه آنها را ادامه دهیم و آنها همواره باید الگوی ما باشند.
افندی سناد کوبیلیتسا دربخشی از سخنرانی برای جمع حاضر گفت : ما امروز بیست و هشت سال بعد از شهادت این دو عزیز گرد آمده ایم. آنها پیش خداوند شهادت خواهند داد و ما هم پیش خداوند شهادت خواهیم داد. آنها شهادت خواهند داد که جان خود را در دفاع از بوسنی و هرزگوین فدا کردند محمد و شهید رسول. رسول فردی که بخاطر دفاع از مسلمانان بوسنیایی خانه و کاشانه خود را ترک کرد ، تا به سهم خود در راه استقلال مردم مسلمان بوسنی تلاش کرد، ما از خداوند تشکر می کنیم که به ما این افتخار را داد تا بعد از بیست و هشت سال ، یاد و خاطره آنها را گرامی بداریم. نسلی که می آید ،به ان نسل. نسل های بعدی نیز کار این شهدا را یادآوری خواهیم کرد،.این بیست و هشت سال فاصله زمانی برای ما ایجاد نمی کند ، ما در آبان‌ماه رمضان شهدای بدر را به یاد می آوریم ،و همواره ما یاد شهدا را بدون در نظر گرفتن فاصله زمانی باید در یاد داشته باشیم. بنای یادبود این دو شهید در اینجا به ما همه روز می گوید که چه کردند و چه بودیم.
خداوند در قرآن می فرماید ،او آنهایی را که کار خوب کردند ، را دوست دارد. و همین طورآنهایی که به انسانهای دیگر کمک می کنند ، خداوند آنها را دوست دارد.
این بنای یادبود شهدا ، شاهد است که این دو شهدا در دفاع از دین و دفاع از وطن جان خود را دادند.دفاع از مردمی که به آنها حمله شد . این به ما می آموزد که بیدار باشیم ، سر خود را بالا بگیریم و از بودن و هویت خود خجالت نکشیم، ما وهرکسی از این راه عبور می کند ، نباید خجالت بکشیم. ما وارثان شهدا هستیم و باید امانت این شهدا را با خود حمل کنیم . این امانت اسلام و دفاع از وطن است.

رضا قلیچ خان سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار صداوسیما در سارایوو گفت : سالگرد شهادت شهید رسول حیدری ، در مبارزات دهه ۹۰میلادی در بوسنی و هرزگوین ، هر سال در سالروز شهادتش در این منطقه ، منطقه ای که شهید رسول حیدری در آن به شهادت رسیده است ، جمع می شوند و از رشادت های ایشان و از کمک هایی که ایشان به مردم بوسنی و هرگوین کرده و از همه ی کمک هایی که جمهوری اسلامی ایران در آن زمان برای رزمندگان مسلمان این کشور کرده است ، قدردانی می کنند.
سفیر کشورمان در این مراسم با اشاره به تداوم برگزاری مستمر مراسم سالگرد برای شهید حیدری با حضور دوستان بوسنیایی او طی بیست و هشت سال گذشته طی سخنانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای استقلال بوسنی و هرزگوین در کنار مردم این کشور بوده و همواره از تمامیت ارضی این کشور حمایت کرده است و در این مسیر چشم داشتی نیز نداشته است. و قدرشناسی مردم بوسنی از حمایت همه جانبه ایران تاکیدی است بر آنکه راه و یاد شهدا هرگز فراموش نخواهد شد.

حجت الاسلام دکتر ا‌کبر عیدی موسس بنیاد ملاصدرا نیز در بخشی از این مراسم با یادآوری جایگاه رفیع شهدا از نگاه قران و احادیث، سخنانی در خصوص اهمیت بزرگداشت یاد و خاطره شهدا بیان کرد.
رایزن فرهنگی و جمعی از اعضای سفارت ایران، مدیر موسسه ملاصدرای سارایوو ، مدیر موسسه ابن سینا و جمعی از کارکنان، مدیر دفتر نمایندگی صداوسیما در این کشور، ، نماینده مجلس اعلای عراق در بالکان، همرزمان قدیمی این دو شهید تعدادی از دوستان شهید از شهرهای سارایوو، زنیتسا، کاکانی، ویسوکو، ایلیاش، کاچونی و کونیتس، نماینده امور جانبازان ورزمندگان شهرداری کاکانی، امام جماعت شهر کاکانی، رئیس و نمایندگان انجمن مادران سربرنیتسا و ژپا وانجمن مادران پودرینیا وبراتوناتس، دانش آموزان کالج‌فارسی-بوسنیایی، تعدادی از خانواده‌های شهدای کاکانی و ویسوکو بوسنی و هرزگوین نیز حضور داشتند. در پایان مراسم مقامات ایرانی و بوسنیایی حاضر در مراسم با نثار گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ این شهیدان ادای احترام کردند.
قرائت بخش‌هایی از کتاب زندگینامه رسول حیدری و محمد آودیچ، قرائت پیام مهدی حیدری فرزند شهید رسول به زبان بوسنیایی و اجرای سرود درباره شهدا از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

شهید رسول حیدری مسئول مرکز کمک‌های بشر دوستانه در بخش مرکزی بوسنی در خرداد ماه ۱۳۷۲ به همراه شهید محمد آودیچ از شهروندان بوسنیایی در مسیر سارایوو در نزدیکی شهر کاکانی به فیض شهادت نایل آمد.

iribina.net منبع

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button