معاون سابق رئیس سازمان سیا در منطقه بالکان : مرزهای قومیتی بهترین راه حل برای بالکان است. و امکان تغییر مرز در بالکان – صلح پایدار به ارمغان می آورد

"در بوسنی و هرزگوین ، بلافاصله من را به عنوان نویسنده [غیر کاغذی] متهم کردند ، اما من کاری با آن ندارم. من همچنین فکر می کنم CIA پشت این به اصطلاح "غیر کاغذی" نمی ایستد زیرا می دانم این آژانس چنین کاری نمی کند. درست است که من مقالات مشابه بسیاری را در دهه های گذشته دیده ام ، عمدتا توسط نمایندگان جامعه دانشگاهی. من واقعاً نمی دانم نویسنده این سند کیست. مایر به تلگراف گفت: "اما این درست است که من به مدت 15 سال در مورد لزوم اصلاح مرزها در بالکان نوشتم."

استیون مایر معاون سابق رئیس سازمان سیا در حوزه بالکان گفت: ، امروز بالکان میدان نبرد آمریکا و روسیه است ، اما رهبران محلی باید موقعیت خود را متفاوت ببینند ، و سرنوشت خود را به دست خود بگیرند در بوسنی و هرزگوین ، بلافاصله من را به عنوان نویسنده [غیر کاغذی] متهم کردند “اما این درست است که من به مدت 15 سال در مورد لزوم اصلاح مرزها در بالکان نوشتم.”

استیون مایر در پانزده سالی که به عنوان معاون رئیس سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) در حوزه بالکان کار می کرد ، اصرار داشت که بدون تغییر مرزها در این قسمت از اروپا ، پیشرفت و صلحی پایدار حاصل نخواهد شد.

ادعاهای وی ، که مدتها به عنوان بدعت شناخته می شد ، ناگهان در یک سند غیررسمی ، توسط نویسنده ای ناشناس ، برای تعریف مجدد مرزهای بالکان به روز شد.

استیون مایر مشاور سیاسی و اقتصادی در مصاحبه با روزنامه صربستانی نووستی در واشنگتن گفت که وی متهم شده است که پشت سندی است که در آن موضوع در منطقه بالکان با مرزهای جدید حل می شود ، اما وی چنین ادعاهایی را انکار می کند.

“در بوسنی و هرزگوین ، بلافاصله من را به عنوان نویسنده [غیر کاغذی] متهم کردند ، اما من کاری با آن ندارم. من همچنین فکر می کنم CIA پشت این به اصطلاح “غیر کاغذی” نمی ایستد زیرا می دانم این آژانس چنین کاری نمی کند. درست است که من مقالات مشابه بسیاری را در دهه های گذشته دیده ام ، عمدتا توسط نمایندگان جامعه دانشگاهی. من واقعاً نمی دانم نویسنده این سند کیست. مایر به تلگراف گفت: “اما این درست است که من به مدت 15 سال در مورد لزوم اصلاح مرزها در بالکان نوشتم.”

او نشان می دهد که چه نیتی را در پشت این سند “مرموز” مشاهده می کند.

“می بینم که کسی وضعیت بالکان را دید و فهمید که نحوه سازماندهی منطقه اکنون نمی تواند بهبود یابد بوسنی و هرزگوین یک ساختار شکننده است ، نه یک کشور واقعی ، و زمان آن فرا رسیده است که سیاستمداران تعیین کنند که برای جامعه خود چه می خواهند. “من همیشه گفته ام که رهبران منطقه خود باید آشکارا مسئله تغییر را مطرح کنند ، اما تأکید می کنم که در همان زمان ، ایالات متحده و روسیه و دیگر قدرت های بزرگ باید از این روند دوری کنند.”

معاون سابق رئیس سازمان سیا معتقد است که مرزهای قومیتی بهترین راه حل برای بالکان است. و امکان تغییر مرز در بالکان – صلح پایدار به ارمغان می آورد

“در غیر این صورت ، آنها یک منبع دائمی درگیری هستند ، زیرا آن چیزی نیست که جامعه سیاسی و مردم واقعاً می خواهند. یادم می آید که دولت کلینتون یک بار گفت: “بگذارید آنها یاد بگیرند که اینگونه زندگی کنند!” اما زمان نشان داد که همکاران سابق من در کشورهایی که تاریخ و فرهنگ آنها را درک نمی کنند ، نمی توانند چیزی را انتخاب کنند. من فکر می کنم زمان مناسب برای شروع روند ، بدون نگاه به دیدگاه های آمریکا است.

“ما به رهبری جسورانه ای نیاز داریم که به وضوح و با صدای بلند بیان کند” وضع موجود “ممکن نیست ، زیرا این امر باعث رکود اقتصادی ، درگیری ، نفرت قومی و تهدید مداوم برای خشونت در بالکان می شود.” معاون سابق رئیس سازمان سیا در حوزه بالکان همچنین در مورد ایده مینی شینگن بالکان صحبت کرد و گفت که این اولین قدم عالی است که منجر به همکاری بیشتر می شود ، “اکنون ما باید حرکت کنیم.”

در مورد واکنشهای ناشی از ادعای سند غیر کاغذی یانژ یانشا نخست وزیر اسلوونی ، در مورد بازتعریف مرزها در بالکان غربی ، می گوید ، “این به این دلیل است که هیچ کس مطمئن نیست که” چنین سندی نوشته شده است ، و برخی از رهبران منطقه معتقدند اگر انتقاد نکنند ضرر خواهند کرد.

اما همه چیز درست است و چرا ایالات متحده باید نگران این موضوع باشد؟ حتی هنگام کار در CIA در دهه 1990 ، من این سوال را مطرح کردم: “منافع آمریکا دقیقاً در بالکان چیست؟

” مایر گفت ، امروز بالکان میدان نبرد آمریکا و روسیه است ، اما رهبران محلی باید موقعیت خود را متفاوت ببینند ، و سرنوشت خود را به دست خود بگیرند

وی دو سال قبل نیز در خصوص وضعیت کشور بوسنی و هرزگوین گفته بود : بوسنی و هرزگوین فقط یک کشور روی کاغذ است.”شما می دانید ، من مدتهاست که می گویم این پایدار نیست. این یک کشور نیست ، یک دولت روی کاغذ است. این یک حالت ساختگی است. من فکر می کنم این واقعیت است ، هنوز هم یک حقیقت معتبر است ، و من درست می گویم. این فقط روی کاغذ است. این پرچم و خدمات دیپلماتیک خاص خود را دارد ، اما حتی سفیران بر اساس ملیت انتخاب می شوند و این روش را تغییر می دهند. قدرت واقعی در بوسنی به جوامع قومی بستگی دارد

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button