صفت بگ باشاگیچ ادیب و شاعر مسلمان بوسنیایی مترجم رباعیات خیام و شیفته شاهنامه فردوسی

صفت بگ باشاگیچ متولد 6 می 1870 یکی از چهره های پیشرو فرهنگی در ادبیات معاصر بوسنی و هرزگوین است. او بنیانگذار شمار زیادی از مجلات و یکی از بنیانگذاران موسسه پرپورد در آغاز قرن بیستم است. باشاگیچ ، شاعر ، مترجم ، مورخ و سیاستمدار بود. کتاب او تحت عنوان تاریخ مختصر بوسنی از 1463 تا 1850 منتشره به سال 1900 یکی از نخستین کتایها در تاریخ معاصر بوسنی است. مجموعه نسخ خطی متعلق به باشاگیچ که در اوخر عمر به کتابخانه براتسیلاو در جمهوری اسلواکی در برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شده است.
باشاگیچ متولد نوسینا در جنوب شرقی بوسنی است. او مدرسخه ابتدایی رشدیه را در شهرهای کونیتس و موستار گذراند و در سارایوو از سال 1885 تا 1895 دبیرستان را گذارنید. باشاگیچ در وین به تحصیل زبانهای عربی و فارسی در دانشگاه وین پرداخت و بعد به عنوان استاد زبانهای شرقی در دانشگاه زاگرب مشغل بکار شد.
صفت بااشگیچ از نظر اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی فردی فعال بود. وی در سال 1903 موسسه غیرت را پایه گذاری کرد ، سپس انجمن فرهنگی الکامل و کلوپ مسلمانان را ر سال 1907 بنیانگذاری کرد. مجله آیینه را در همین سالها راه انداخت و سپس برای تکمیل دکترا خویش بهدوین بازگشت. پایان نامه دکترا او تحت عنوان ادبیات اسلامی در بوسنی و هرزگوین ، یکی از مطالعات کلاسیک در این زمینه است.
باشاگیچ به زبان و ادبیات فارسی علاقه زیادی داشت. او مترجم رباعیات خیام است ، شیفته شاهنامه فردوسی بود و علاقه خاصی به سعدی و حافظ داشت. باشاگیچ در دوران سلطه اتریش بر بوسنی و هرزگوین یکی از نمایندگان بزگشت به ارزشهای فرهنگی و تمدنی اسلامی بود. مدتی هم به به عنوان نماینده مجلس بوسنی و سپس رییس مجلس نمایدگان بوسنی اتخاب شد. بعد از سال 1919 به عنوان مدیر موزه زمین در سارایوو تا سال 1927 خدمت کرد. مرگ او در سال 1934 بعد از یک دوره کوتاه بیماری رخ داد.
صفت باشاگیچ نماینده پیشرو ادبی و فرهنگی دوره معاصر بوسنی و هرزگوین است و اشعار و نوشته های این عالم فرزانه بر نسل های بعدی تاثیرات عمیقی نهاده است.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close