سیاست امریکا در بالکان غربی

This post is also available in: فارسی (Persian)

ادین سوباشیچ

انتصاب متیو پالمر به عنوان نماینده ویژه وزیر امور خارجه امریکا در بالکان در تمامی دولتها از بروکسل ، در سرتاسر بالکان تا مسکو جدی نگریسته می شود، با این وجود اهداف و دامنه اقدامات آمریکایی متفاوت تفسیر می شود. برای آغاز باید بطور منطقی اذعان کرد که حمله سیاسی ناگهانی آمریکا به واقع نتیجه فهم دیرهنگام امریكا و به خطر افتادن منافع این کشور و جدی بودن حضور روسیه در این منطقه است .
غفلت دیرینه از بالکان و رها سازی آن (به عنوان یک مشکل اروپایی) و عدم واکنش به موقع اروپایی ها که به توافق نامه دیتون و ایجاد کوزووی مستقل منجر شد ،نشان می دهد کانون بحران در بالکان هنوز مهار نشده است. در نتیجه این وضعیت منجر به افزایش نفوذ منظم و سیستماتیک روسیه در منطقه (اقتصادی ، سیاسی ، اطلاعاتی و شبه نظامی و غیره) شده است. واکنش روسیه به حوادث منطقه را می توان در تلاش این کشور برای براندازی و بی ثبات سازی مونته نگرو و مقدونیه دید . با این حال و در همین مسیر ، بوسنی و هرزگوین همچنان در انسداد سیاسی بسر می برد که روسیه از طریق رژیم های وابسته در بلگراد و بانیالوکا ایجاد کرده است . کوزوو مدت ها در مسیر استقلال کامل به صورت یک کشور قرار دارد. زنگ خطر از زمانی به صدا در آمده که روسها در صدد به خطر انداختن طرح کوزوو و مخالفت با گسترش ناتو در منطقه عمل می کنند.
بالکان بی ثبات تهدیدی برای امریکا
نگرانی امریکا برای منافع پایان ماه سپتامبر در جلسه رسیدگی به وضعیت امنیتی در جنوب شرقی اروپا ، در کمیته قوای نظامی مجلس سنا برای بررسی وضعیت امنیتی در اروپای جنوب شرقی بخوبی منعکس شد. نتیجه بررسی کمیته سنا ” ضرورت تقویت مداخله امریکا در منطقه احساس می شود . بالکان ناپایدار و پر تنش امنیت ملی آمریکا را تضعیف می کند و عقب نشینی دیپلماتیک یک شکست بزرگ برای ایالات متحده خواهد بود.” این نتیجه گیری در عمل به چه معنا است ، هنوز مشخص نیست. اما مساله مهم این است که وضعیت بالکان به عنوان تهدیدی برای آمریکا تعریف شود.
واکنش های بلگراد و مسکو تایید می کنند که ابتکار کنونی امریکا صرفا یک ادعا نیست. وزیر خارجه روسیه ، سرگئی لاوروف ، در چند مورد از ورود پالمر به عنوان “فشار امریکا به برخی از کشورهای بالکان غربی برای پیوستن به ناتو ” سخن گفته است. لاورف از حق انتخاب گزینه های دیگر سخن می گوید. وی سپس مستقیما واشنگتن را مقصر دانسته و می گوید: “امریکا و برخی از کشورهای اروپای غربی خواستار این هستند که مقامهای بوشنیاک و برخی از مقامهای کروات گامهایی را برای ایجاد یک کشور واحد بگیرند و هدف مشخص است ، همگرایی بوسنی و هرزگوین با ناتو . برای این هدف آنها دست به مانورهای سیاسی و از جمله بررسی دوباره قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل می زنند.”
میلان میشیچ ، تحلیلگر و کارشناس سیاسی بلگرادی ، تأکید دارد اظهارات پالمر مبنی بر این که “واشنگتن همگرایی بالکان غربی را به نهادهای اروپایی آتلانتیک تقویت خواهد کرد و در حقیقت یک این مساله یک پیام پنهان برای بلگراد دارد. ” به نوشته میشیچ ، پالمرمی گوید بیطرفی صربستان را می پذیرد و موضوع پیوستن یك كشور به اتحادیه اروپا قبل از پیوستن به ناتو الزامی نیست . با توجه به این كه بیشتر كشورهای اتحادیه اروپا این كار را با پوشش ، ادغام در نهادهای یوروآتلانتیک انجام دادند. ساشا آدام اویچ رابطه سفت و سخت امریکا را پیش بینی می کند. ” از صربستان خواسته خواهد شد تا استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسد.”
در فضای سیاسی صربستان موضوع تبدیل جمهوری صر بسکا به عنوان یک وضعیت خطرناک برای این کشور مطرح است. رفتار دودیک ( رییس جمهور صربسکا ) و رویه روس گرایانه این بخش از بوسنی در غرب به عنوان مانعی در پیوستن بوسنی و هرزگوین به ناتو برآورد می شود. این نیز شامل صربستان می شود ، تا زمانی که حمایت از دودیک می کند .
نسخه بلگراد از برنامه امریکا
رسانه های بلگراد به منظور آماده سازی افکار عمومی ، اخیراً جزئیاتی را از برنامه مخفی ادعا شده امریکا برای بالکان منتشر کردند. این رسانه ها با استناد به اظهارات سفیر پیشین آمریکا در بلگراد ، کامرون مونتر به عنوان منبع نوشتند ، ” همانطور که انتظار می رفت ، برنامه آمریکایی پنج ماده دقیقاً همان چیزی است که صربستان تقریباً می خواهد! ”
ماده اول ، مساله كوزوو با تقسیم آن برطرف می شود. مناطق محصور صربی کوزوو به صربستان با وضعیت حقوقی خاص ملحق می شود. این مناطق با صومعه های ارتدوکس صربی شناخته می شود. ماده دوم بر یکپارچگی بوسنی و هرزگوین تاکید دارد بدون حق جدایی جمهوری صربسکا از آن. سومین ماده بر عطای حق خودمختاری به آلبانی ها در شمال مقدونیه تاکید دارد ، این موضوع ناراحتی آلبانی تبارهای کوزوو را در از دست دادن مناطق محصور کوزوو کاهش می دهد. در اینجا می توان در برنامه ادعایی امریکا که رسانه های بلگراد ارایه می دهند شک کرد. بیشتر از این که برنامه امریکایی باشد نسخه خود صربها است. رسانه های بلگراد حتی از ایجاد منطقه تجاری بدون گمرک بالکان تحت عنوان برنامه مارشال نام می برند که بر اساس آن امریکا و کشورهای اتحادیه اروپا مبلغ ده میلیارد دلار برای توسعه منطقه هزینه خواهند کرد.

شناخت تاثیر روسیه
تحلیل گران کنونی سیاست خارجی ایالات متحده می گویند که اکنون بوسنی و هرزگوین به دلیل احتمال تهدید ناتو اولویت اصلی این کشور در منطقه بوده و حل مسئله کوزوو کار دیگر و آسان تری است. کوزوو به نظر می رسد به مراحل پایانی نزدیک شده و در برخی مناطق کار بر جزئیات برای حل مسایل باقی مانده است . تمرکز امریکا بر بوسنی و هرزگوین به فعالیت روسیه برای ایجاد اتحادیه هایی علیه همگرایی بوسنی و هرزگوین متمرکز است. در کمیته قوای نظامی سنای آمریکا این توصیه شنیده شد که “امریکا بایستی اقدامات خود را در بوسنی و هرز گوین باید دقیقا به دلیل نفوذ روسیه مضاعف کند.”
کمیته سنا دقیقا نقاط تاثیر گذاری روسیه را مشخص ساخت. یانوس بوگایسکی ، کارشناس مرکز ” مرکز تحلیل سیاست اروپایی ” پنج نوع فعالیت مسکو را در منطقه شناسایی می کند. این فعالیتها در بعد سیاسی عبارتند از : 1-کوشش برای تقویت ناسیونالیسم محلی برای تضعیف حمایت ناتو و گسترش تنش بین گروههای ناسیونالیست 2- فاسد ساختن سیاستمداران و تجار با هدف ایجاد شکاف در نهادهای دولتی از طریق آنها.3- سواستفاده از وابستگی انرژی بوسنی و هرزگوین برای اهداف سیاسی .4- تبلیغات روس گرا و ضد امریکایی از طریق راه اندازی رسانه ها. 5- تقویت پیوندهای اجتماعی بین روسیه و جمهوری صربسکا از طریق نهادهای غیر دولتی ، فرهنگی ، سازمانهای اسنان دوستانه و غیره.
دیمون ویلسون از شورای آتلانتیک در کمیته سنا اظهار داشت: “روسیه کمتر بر نفوذ محدود خود در منطقه تمرکز دارد و بیشتر هدفش آسیب رساندن به تاثیر امریکا از طریق دخالت و کند ساختن روند همگرایی ناتو و اتحادیه اروپا درر بوسنی و هرزگوین است.” برخی از شرکت کنندگان تاکید کردند که “هیچ درگیری جدیدی را نمی توان در کوزوو تصور کرد ، اما درگیری در بوسنی و هرزگوین امکان پذیر است.” بوگایسکی در کمیته توضیح داد که ” فکر نمی کنم در این لحظه رهبران صربسکا به دنبال تنش در بوسنی و هرزگوین باشند.” ولی در هر صورت رهبران جمهوری صربسکا دایما بر ناکارآمدی وضعیت فعلی و شکست دولت مرکزی تاکید می کنند. بانیالوکا به عنوان مهمترین بازیگر روسیه حتی بیشتر از بلگراد می باشد.”
برای روشن ساختن این موضوع بایستی به تشکیل مرکز اطلاعاتی جاسوسی با پوشش ماموریت انسان دوستانه در نیش اشاره کرد. این مساله نفوذ جدی اطلاعاتی روسیه وحضور مربیان آموزشی اطلاعاتی در پلیس جمهوری صربسکا و صربستان و ایجاد اردوگاههای غیر قانونی برای آموزش نظامی جوانان صرب نشان می دهد.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close