روسمیر محمود چهاییچ ، متفکر بوسنیایی : بحران اندیشه و سیاست در بوسنی و هرزگوین

دیدگاههای دکتر روسمیر محمود چهاییچ ، متفکر بوسنیایی در باره وضعیت موجود و آینده این کشور. محمود چهاییچ از متفکران پرکار در زمینه اندیشه سیاسی و فلسفه است. از وی کتابهای متعددی متشر شده که می توان به به کتابهای پارادایم بوسنی ، بوسنی زنده ،  نفی بوسنی ، مقالات سارایوو و عشق در تفکر اسلامی  اشاره کرد. نوشته زیر بخشی از دیدگاههای سیاسی این متفکر بوسنیایی است.

  • بوسنی یکی از زیباترین کشورهای جهان است ولی 30 درصد از مردم آن فقیر هستند. سیاست کنونی بوسنیایی به آرمانها و ارزشهای سیاسی خیانت کرده است. جامعه رها شده ، اغفال شده و در ترس نتیجه جامعه غیر سیاسی است که در آن زندگی می کنیم. ما مواجه با  بدترین شکل غیر انسانی کردن جامعه بوسنیایی هستیم ، تحقیر مردم و  غیر سیاسی ساختن مردم. تفکر بوشنیاکی در حال زوال است. ما مشکل مان این است  در باره مفاهیم فکر نمی کنیم ، سوال نمی کنیم و از اینرو جامعه ای سیاسی از دروت تهی شده ایم. ما در خلا فکری و بحران جهل بسر می بریم.
  • سیاست کنونی بوسنیایی مانند کودکی است که در اتاقی حبس است و با دعوا و زد  و خورد اسباب بازی از سایر بچه ها می قاپد.مردم هیچ گرایش مشخصی در سیاست ندارند و روزمره گی برزندگی شان حاکم شده است. سیاست بوسنیایی همچنین نوعی بازی و عقب نشینی تدریجی از ارزشهای سیاسی است.
  • در بوسنی و هرزگوین حزب دموکراتیکی وجود ندارد ، در کشور ما همانند کره شمالی خانواده ها حاکم هستند. ایجاد دموکراسی در وهله اول نیاز به فردی دارد که از درون دموکراتیک باشد ،اهل مدارا و مشارکت با دیگران. حزب دموکراتیک نیز حزبی است که در درون خود ظرفیت تحمل دیدگاههای مختلف سیاسی را دارد و هدفش تامین برابری ،عدالت و همبستگی اجتماعی است.
  • باقر عزت بگویچ ( رهبر حزب اقدام دموکراتیک ) از بوشنیاکها می خواهد قبیله خودش را ایجاد کنند. او بشونیاکها را به قهقرا می برد. او اعتنایی به جامعه سیاسی واقعی ندارد و همین گوه جامعه را به سمت نابودی می کشد. بحران بوشنیاکها دقیقا در  این نوع رهبری سیاسی نهفته است. من با باقر عزت بگویچ صحبت کرده ام و به وی گفته ام نباید فکر کند که کشوهای مسلمان صرفا باید از  موجودیت آن دفاع کنند بلکه باید کشورهای دیگر از جمله فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، انگلستان ، روسیه و دیگران نیز نقشی در حفظ وجودیت بوسنی داشته باشند.  این نوع رهیافت در واقع اندیشیدن در باره بوسنی به عنوان جامعه چند ملیتی است ، بدون گفتگو و مشارکت با سایر اقوام و بدون اندیشیدن در مفهوم منافع ملی ، بوسنی و هرزگوین آینده ای ندارد.
Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close