رقص شمشیر مورشکا در کرواسی

رقص شمشیر مورشکا در جزیره کورچولا ی کرواسی یکی از کهن ترین رقص های شمشیر است که از  دوران اندلس بجا مانده است. در واقع این نمایش  آمیزه ای از درام و رقص است . رقص های شمشیر در قرون وسطا ، یکی ازجلوه های شادی بعد نبرد و جنگها در میادین شهرهای بزرگ اروپایی بود. داستان رقص در باره بانویی به نام امینا ، شاهزاده ای از الجزایر است. یک روایت کهن از سال 1551 به بعد آن را نبرد بین اسلام و مسیحیت عنوان می کند.  فرمانده قشون سیاه پوش مسلمان محمت  خواستار ازدواج با امینا است ولی امینا دل در گرو  فرمانده قشون سفیدپوش مسیحی دارد که او را اسیر کرده است . در دو قرن اخیر  ،  ماهیت پیکارگران تغییر یافته ، قشون سیاه پوش ترکها ( عثمانی ها ) و قشن سفید پوش کرواتها شده اند . به رغم این تغییر ،داستان یکی است و آن حول امینا می گردد. اشعار و سروده های رقص کماکان یکسان است.

سه روایت مختلف از داستان رقص از قرن شانزدهم میلادی برجای مانده است. سومین روایت مربوط به نبرد بین دو خاندان مسلمان  اندلسی است . داستان اصلی بین دو خاندان مسلمان اندلسی  و رقابت عشقی بین سران خاندان باز می گردد . نمونه ای از ادبیات کلاسیک اسلامی که د ر دوره هشتصد ساله ضور اسلام در اندلس رواج داشته است. داستان اصلی این رقص رقابت بین محمت و عثمان ، فرماندهای قشون سیاه و سفید پوست است . نامزد محمت ، امینا اسیر  قشون سفید پوش می گردد  و امینا در اسارت عاشق عثمان می شود.

بررسی موقعیت جزیره کورچولا می تواند تا حد زیادی بستر تاریخی این رقص را توضیح دهد. جزیره کورچولا بین اسپیلیت و دوبرونیک در دریای آدریاتیک قرار داد. این جزیره  در دوران فرمانروایی ونیز یکی از جزایر منتعلق به این حکومت بوده  است. با توجه به ارتباطات دریایی ،  رفت و آمد مسلمانان به این جزیره در دوره اندلس اسلامی نیز گزارش شده است. شهر کهن ونیزی در کورچولا شاهدی بر قدمت و ارتباطات تاریخی هست. ونیزیها از قرن دوازدهم میلادی تا قرن هیجدهم دوره های ممختلف طولانی بر جزیره حاکمیت داشتند . رقص مورشکا را باید نفوذ فرهنگی اندلس اسلامی در  مناطق دریای آدریاتیک ارزیابی کرد . تغییر در محتوای داستانی این رقص را باید در  رشد دشمنی بیشتر با ترکهای عثمانی و غلبه ناسیونالیسم کرواتی دانست. در سه چهار دهه اخیر  داستان به سمت نبرد بین اسلام و مسیحیت و پیروزی نور ( سفید ) بر تاریکی ( سیاه ) تغییر کرده است. ولی نکته جاالب این است متنی که هنرمندان آن را اجرا می کنن کماکان متنی کهن است و تغییر در برخی نام شخصیت های این نمایش صورت گرفته است.  در هر صورت اختلاف بین پژوهشگران در باره منشا و تاریخ این نمایش سنتی در محافل علمی وجود دارد .

اجرای این رقص در کورچولا در جشنواره تابستانی از تیرماه تا شهریور ماه جزیی از برنامه ای ثابت این جشنواره است. در گذشته طول مدت این نمایش دو ساعت بود ولی در دوره کنونی مدت نمایش کمتر از یک ساعتاست و خلاصه شده است.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close