گردشگری

دریاچه های پیلیتویتسا در کرواسی

This post is also available in: فارسی (Persian)

پارک پیلتویتسا قدیمی ترین و بزرگترین پارک ملی جمهوری کرواسی است. این پارک در شمال شرقی کرواسی نزدیک مرز شمال غربی بوسنی و هرزگوین ، بین رشته کوه Mala Kapela در غرب و شمال غرب رشته کوه لیچکا Licka در جنوب شرقی واقع شده است. این پارک به فاصله اندکی از مرز شمال غربی بوسنی با کرواسی قرار دارد.
این منطقه با زیبایی طبیعی استثنایی ، همواره دوستداران طبیعت را به خود جلب کرده است . در 8 آوریل 1949 این منطقه کوهستانی به عنوان نخستین پارک ملی کرواسی معرفی شد. در 26 اکتبر 1979 دریاچه های پیلیتوتسا در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شدند. . در سال 1997 ، منطقه پارک ملی گسترش یافته و از آن زمان تاکنون مساحتی نزدیک به 300 کیلومتر مربع را اشغال کرده است .

پارک پیلیوتسا Plitvica بیشتر با پوشش گیاهی جنگلی پوشیده شده است ، بخشی کوچکتر را مراتع و جالب ترین و جذاب ترین قسمت پارک – دریاچه ها ، تقریباً زیر 1٪ از منطقه پارک را اشغال می کنند. سیستم دریاچه ها شامل 16 دریاچه بزرگ و چندین دریاچه کوچکتر حاصل از آبشارها می باشند . سیستم دریاچه ها به دلیل پیشینه زمین شناسی و شرایط هیدروژئولوژیکی خاص ، به دریاچه های فوقانی و تحتانی تقسیم می شود. دریاچه پروان ، سیژینوواچ ، اکرگلوژاک ، باتینواچ ، ولیکی ژزرو ، Malo jezero ، Vir ، Galovac ، Milino jezero ، Gradinsko jezero ، Burgeti و Kozjak دوازده دریاچه ای هستند که دریاچه های فوقانی را تشکیل می دهند . دریاچه های فوقانی پر تعداد ، متراکم تر و کوچک تر از دریاچه های پایین هستند.. دریاچه های تحتانی ، متشکل از دریاچه های میلانوواچ ، گاوانوواچ ، کالودجوواچ و نواکوویکا برود ، در یک پایه سنگ آهک نفوذ پذیر شکل گرفته و در باریکه ای از دامنه های شیب دار شکل گرفته است. دریاچه ها به آبشارهای شگفت انگیز ” ساس تاو” ختم می شوند که در زیر آن مسیر رودخانه کرانا آغاز می شود.
دیدار از پارک ملی پیلیوتسا نیاز به چندین روز راهپیمایی دارد. امکانات پارک برای سکونت گردشگران پیش بینی شده است. زیبایی فو ق العاده آّبشارها و دریاچه ها ، تنوع فوق العاده گیاهی و حیوانی آن را به بکی از زیباترین پارکهای اروپا تبدیل کرده است.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close