خاطرات كودكان كشته شده در زمان جنگ در سارایوو به زودی در یك اتاق

این اولین و تنها جعبه جواهرات وی است که داشته است. یک بند مو ، یک جفت پایه مو ، یک حلقه و گردنبند دارد که ما به او ، پدرش و من هدیه دادیم. او یک “دختر واقعی” بود. او عاشق اسکی ، دریا بود و خیلی دوست داشت نقاشی بکشد. او احتمالاً امروز یک هنرمند خواهد بود.


مادرش عایشه اینگونه داستان دختر ده ساله اش تینا پکز را آغاز می کند.

با اولین جعبه جواهرات تینا و نقاشی های تینا به موزه تاریخ بوسنی و هرزگوین آمد و در آنجا .وسایلی را که خاطرات دخترش است اهدا کرد.

“ببینید ، در هر نقاشی سه درخت ، سه خانه ، سه گل وجود دارد. و خورشید این سه نفر هستیم. ما یک خانواده خوشبخت بودیم. من هنوز یک لباس شنای تینا که خیلی دوست داشتم و یک صندلی راحتی از اتاق او دارم که هنوز هم آن را نگه می دارم. وقتی وارد اتاقی می شوم ، همیشه بعد از این همه سال فکر می کنم که او هنوز ممکن است آنجا باشد. که برگردد و بگوید ، “مامان”. این درد وحشتناکی است که هرگز از بین نمی رود “.

تینا پکز در اول سپتامبر 1992 در سارایوو کشته شد. او آن روز با بچه های محله مقابل ساختمان بازی می کرد. دو خمپاره شلیک شده از سمت ارتش جمهوری جمهوری صربسکا باعث قطع بازی کودکان تینا شد.

“روزی نمی گذرد که آن لحظه را به یاد نیاورم ، که از خودم نپرسم که آیا اشتباه کردم که او بیرون رفتم. اما اوضاع آرام بود ، هیچ تیراندازی نبود. و بعد ناگهان آن ضربه ، آن دو ضربه وحشتناک آمد. همه بچه ها بر زمین افتاده بودند، تنها تینای من آنجا نبود. از پنجره بیرون نگاه کردم و او را دراز کشیده دیدم. او توسط ترکشی در معده اش زخمی شد و به خواب رفت ، او دیگر از خواب بیدار نشد. .

طی محاصره 1992-1995 حدود 1600 کودک در سارایوو کشته شدند.

تینا پکز یکی از حدود 1600 کودک است که در جریان محاصره چهار ساله سارایوو (1995-1992) ، پایتخت بوسنی و هرزگوین کشته شد. طبق مدارک دادگاه ها در دادگاه های بین المللی و داخلی ، حداقل 53 کودک در سارایوو توسط یک تیرانداز کشته شدند و بیش از 14000 نفر زخمی شدند. آنها بیشتر در زمین های بازی مقابل ساختمان هی مسکونی کشته شدند ، جایی که ترکش ها اغلب کودکی آنها را برای همیشه قطع می کرد.

“من اولین عکسمان را هم آوردم. ببینید . ببینید چطور لاغر بود. من همچنین او را با خاطرات بسیاری از کودکان کشته شده در موزه رها خواهم کرد “..

از فوریه سال 2020 ، موزه تاریخ در حال جمع آوری وسایل شخصی کودکان کشته شده در هنگام محاصره سارایوو است. آنها توسط والدین آورده شده و به متصدی موزه ، الما هوجیچ ، نویسنده ایده نصب یادبود “اتاق سفید” ، سپرده می شود که در بهار در سارایوو افتتاح می شود.

“جدا شدن از هر موضوعی دشوار است ، برای هر پدر و مادر سخت است. هنوز هم ، این برای آنها معنی زیادی دارد. این بدان معنی است که آنها می دانند این مکان در جایی حفظ خواهد شد و همه این اشیا فرصت دیده شدن توسط کسی را خواهند داشت. “

“در حال حاضر ، ما بیشتر نقاشی هایی داریم که عمدتا در پناهگاه ها و زیرزمین ها ایجاد شده است. دفترها و دفترچه های آنها. بعضی از والدین در صورت باقی ماندن اسباب بازی ، برخی عکس به همراه خود می آورند. روز دیگر ، مادری لباس باله دخترش را که مخصوص بسته بندی شده بود ، آورد که دختر فقط یک بار پوشید ، .

وی خاطرنشان کرد که اتاق یادبود نوعی مرکز آموزشی خواهد بود که در مورد گذشته صحبت خواهد کرد ، اما همچنین به همه بازدید کنندگان در اهمیت صلح اشاره خواهد کرد ، او مرکز اسناد را نشان می دهد و از طریق پروژه های آموزشی محرک تحولات مهم اجتماعی است.

Uspomene na djecu ubijenu u ratnom Sarajevu uskoro u jednoj sobi - SAHAR  Balkan

اتاق یادبود پر از اسباب بازی و وسایل کودک

ایده یادبود “اتاق سفید” از والدینی بود که در انجمن کودکان کشته شده در سالهای 1992-1995 در سارایوو محاصره شده جمع شدند. پس از فضای به دست آمده ، که توسط شهرداری مرکز به آنها اختصاص داده شد ، کارهای ساختمانی برای ساخت اتاق یادبود در آغاز سال آغاز شد. این فضا در نزدیکی بنای یادبود کودکان کشته شده سارایووی محاصره شده در مرکز شهر واقع شده است که در واقع یک کل را تشکیل می دهد.

این اتاق به عنوان اتاق کودکان پر از اشیا، ، اسباب بازی ها و سایر نمایشگاه های اهدا شده توسط والدین کودکان کشته شده تزئین خواهد شد. این نمایشگاه همچنین نمایشگاه دائمی خود را خواهد داشت ، اما همچنین بخشی از زمینه تاریخی محاصره سارایوو را دراختیار خواهد داشت. عکس ها و اسامی جوانترین سارایوایی های کشته شده روی یکی از دیوارها برنامه ریزی شده است.

“آن اتاق کودکانه که ما در اینجا تصور می کردیم و توسط الما هوجیچ راه اندازی می شود در واقع این تصور را ایجاد می کند که آخرین لحظه بازی کودکان است. تختخوابش بدون مبلمان خواهد بود ، اسباب بازی ها پراکنده می شوند ، دفترچه ها باز می شوند ، مثل اینکه کودک در حال بازی است ، چنین اتاقی را ترک کرده و دیگر هرگز به آن برنگشته است. و این نماد است ، زیرا فرزندان ما اغلب در طول بازی کشته می شدند ، در حالی که آنها احتمالاً لحظه ای در طول جنگ خوشحال بودند “، فیکرت گرابوویکا ، رئیس انجمن والدین کودکان کشته شده در سارایوو محاصره می شود.

با ورود به فضایی که به عنوان یک اتاق یادبود برنامه ریزی شده بود ، با صدایی لرزان در مورد دختر کشته شده صحبت می کند.

“ایرمای من در تاریخ 20 مارس 1993 کشته شد. او یازده ساله بود. در آن روز ، مانند بسیاری از موارد دیگر تیراندازی در بیرون وجود نداشت. پس از مدت طولانی اقامت در زیرزمین ، او مقابل خانه بیرون آمد و سپس خمپاره منفجر شد. من کاری داشتمد. ابتدا به من گفتند او زخمی شده است. وقتی به خانه رسیدم جلوی آپارتمان حوضی از خون دیدم. من و همسرم به بیمارستان رفتیم و در آنجا آنها به من گفتند که ایرما فوت کرده است. است. ترکش شریان اش را بریده بود. فکرت می گوید ، این یک لحظه فراموش نشدنی است ، مانندداین دنیا از هم فروپاشید و این زخمهایی است که ما والدین با از دست دادن عزیزانمان به آنها وارد شدیم.

فکرت با اشاره به اتاقی که دفتر انجمن در آن برنامه ریزی شده است ، می گوید که این اتاق یادبود شاید برای والدین بیشترین معنی را داشته باشد ، اما این یک واقعیت ضروری است که پس از بیش از 20 سال از پایان جنگ ، عدالت هرگز تأمین نشده است.

“فرزندان ما به طور تصادفی قربانی جنگ نیستند. آنها بسیار آگاهانه و عمداً توسط خمپاره و تک تیراندازها ، کشته شدند. تاکنون هیچ اتهامی برای جرایم علیه کودکان در زمان محاصره این شهر ثبت نشده است. این چیزی است که مشکل را برای همه والدین سخت ترمی کند.”.

وحشت علیه شهروندان سارایوو 1425 روز به طول انجامید. بر اساس احکام دادگاه لاهه ، حملات به غیرنظامیان از مواضع ارتش جمهوری جمهوری سرپسکا ، در همه جا و در هر زمان از شبانه روز صورت می گرفت.

استانیسلاو گالیچ به جرم محاصره سارایوو قبل از دادگاه کیفری بین المللی برای یوگسلاوی سابق در لاهه به حبس ابد محکوم شد ، در حالی که دراگومیر میلوشویچ ، هر دو فرمانده سابق ارتش سارایوو-رومانیا ، که سارایوو را به مدت 44 ماه در محاصره داشت ، به 29 سال زندان محکوم شد. .

رادوان کاراجیچ ، رئیس جمهور پیشین جمهوری صربسکا ، به دلیل ایجاد رعب و وحشت در جمعیت غیرنظامی سارایوو در حین محاصره پایتخت بوسنی و هرزگوین ، به حبس ابد محکوم شد.

در کیفرخواست سال 2011 ، شورای دادگاه لاهه نیز راتکو ملادیچ را به جرم ترور شهروندان سارایوو و محاصره شهر محکوم کرد…

تاکنون 12 نفر به جرم جنایات در مناطق محاصره شده شهر تحت پیگرد قضایی داخلی قرار گرفتند.

رئیس جمهور پیشین جمهوری صربستان ، اسلوبودان میلوشویچ نیز به جرم ارتکاب جنایات در سارایوو در دادگاه لاهه متهم شد ، اما وی در جریان دادگاه در مارس 2006 درگذشت و پس از آن دادگاه به حالت تعلیق درآمد.

بیلیانا پلاویشیچ ، رئیس جمهور سابق جمهوری صربسکا ، به جرم مشاركت در جنایات در سارایوو ، از جمله چیزهای دیگر ، به جرم خود اعتراف كرد و پس از آن در مقابل قضات دادگاه لاهه به 11 سال زندان محكوم شد.

در حال حاضر ، هیچ کس در مورد جنایات علیه کودکان در هنگام محاصره سارایوو پاسخگو نبوده است.

تقدیم به برخی دیگر از کودکان

عایشه پکز ، مادر تینای مقتول ، پس از جنگ دیگر فرزندی نداشت. او یک استاد آموزش ویژه است و ، همانطور که می گوید ، زندگی خود را وقف “برخی دیگر از کودکان” کرده است. او از بین تمام نقاشی های تینا در سال 2012 ، نمایشگاهی را ایجاد کرد که به جز در سارایوو ، نمایشگاه خود را در تعداد زیادی از شهرهای اروپا برگزار کرد.

فکرت گرابوویکا سه دختر دیگر دارد که امروز زنان جوان موفقی هستند.

“می دانید ، یک جمله قدیمی در مردم ما وجود دارد که می گوید زمان همه دردها را التیام می بخشد. در مورد ما ، در مورد والدین کودکان مقتول ، اینگونه نیست. به همین دلیل این اتاق یادبود برای ما والدین از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود ، بدانیم که فرزندان ما هرگز فراموش نخواهند شد و دیگر نباید هیچ کودکی در اینجا کشته شود. “

برای تحقق یادبود “اتاق سفید” برای کودکان کشته شده در محاصره سارایوو ، کلیه شهرداریهای شهر (چهار) و همچنین دولت کانتون سارایوو همکاری کردند. افتتاحیه بزرگ برای 5 مه 2021 برنامه ریزی شده است.

منبع

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close