حمایت باقر عزت بگویچ از تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه

This post is also available in: فارسی (Persian)

حمایت باقر عزت بگویچ از اردوغان برای تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه موجب واکنش و حیرت کارشناسان و تحلیل گران بوسنیایی شده است. این نخستین باری نیست که رهبر سیاسی مسلمانان از اقدامات ترکیه حمایت می کند . پیشتر در جریان انتخابات ترکیه ، باقر عزت بگویچ به این کشور سفر و حمایت خود را از اردوغان اعلام کرد.
باقر عزت بگویچ در سال 2014 در جریان ارتباط زنده تصویری با اردوغان بار دیگر ارادات خود را به او نشان داد و گفت : “طیب شما پرچم ما را حمل می کنید و پیروزی شما پیروزی ما در بوسنی است. ” باقر به دلایل سیاسی و اقتصادی و منطقه ای در سیاست کنونی ترکیه و حکومت اردوغان ، تمامی امیدها و آرزوهای سیاسی را با این کشور بسته است. دیدارهای سیاسی اردوغان و عزت بگویچ معمولا هر چند ماه یک بار اتفاق می افتد و ترکیه در قبال حمایتهای سیاسی رهبری حزب اقدام دموکراتیک ، تیکا ( سازمان بازسازی وزارت خارجه ترکیه ) را مامور کرده تا در بازسازی میراث فرهنگی و تاریخی عثمانی در بوسنی جدیت بیشتری به خرج بدهد . علیرغم این ارادت ، جایگاه سیاسی اردوغان به عنوان رهبر محبوب مسلمانان بوسنی و پایین است. سال گذشته زمانی که اردوغان برای سخنرانی در سالن ورزشی زترا به سارایوو آمد ، نیمی از سالن ورزشی چهار هزار نفری خالی از مردم بود و تنها حضور اتوبوسی ترکهای ساکن اروپا در مراسم احساس می شد. از اینرو اردوغان بعد مراسم خشمگین و بدون حضور در ضیافت افطار سارایوو را ترک کرد.
اوزرن کبو ، روزنامه نگار بوسنیایی بر این باور است عزت این بگویچ به عنوان رهبر بزرگترین حزب سیاسی بوشنیاک هیچ حق اخلاقی و سیاسی درین اقدام نداشته است. مسلمانان بوسنی و هرزگوین قربانی تجاوز بودند و می دانند تجاوز یک کشور به کشور دیگر چه معنایی دارد. اقدام باقر عزت بگویچ در تایید اقدامات اردوغان او را تبدیل به مهره او کرده است. زلاتکو دیزدارویچ ، نویسنده و دیپلمات رابطه باقر عزت بگویچ با اردوغان و پیروی از ایدئولوژی اخوانی را انحطاط و پس رفت سیاسی می داند. وی می نویسد اشتباهات سیاسی مکرر ترکیه در تحولات خاورمیانه و حمایت از تروریست ها برای وسرنگونی حکومت اسد همچنان ادامه دارد. او همکار داعش در منطقه بود و معلوم نیست چه ماجراجوییهای سیاسی دیگری در سر دارد. دیزداوریچ معتقد است اقدام برخی از سیاستمداران بوسنیایی در کاهش روایط با ایران در جهت خوش خدمتی به امریکا و ترکیه و برخی کشورهای عربی صورت گرفت و این مساله جایگاه و رویکرد اسلام معتدل در بوسنی را به خطر انداخت.
روابط عزت بگویچ و اردوغان از مناسبات دوستانه دو رهبر سیاسی به رابطه پیر و مرید تبدیل شده است. باقر عزت بگویچ خود را بخشی از جریان اخوان المسلمین ترکیه به رهبری اردوغان می داند و بارها در مناسبتهای حزبی در استانبول و آنکارا حضور و با سلام خاص اخوانی ارادات خود را به اردوغان نشان داده است. این سوال مطرح است در صورت انجام جنایتهای جنگی توسط سربازان ترک در شمال سوریه ، باقر چه پاسخی بر این حمایت خود ارایه خواهد داد؟

از نظر عزت بگویچ بی شک اردوغان به عنوان احیاگر عثمانی و سلطان محمد فاتح دیگری است که مسلمانان بوسنیایی در انتظارش بسر می برند. اکنون مشخص است رهبر حزب اقدام دموکراتیک در مسیر متفاوتی از سیاستهای علی عزت بگویچ رهبر پیشین بسر می برد. علی عزت بگویچ روابط چند حانبه ای با کشورهای مسلمان از جمله ایران داشت . او راه گفتگو با امریکا و اتحادیه اروپا را دنبال می کرد و خواستار حضور بوسنی و هرزگوین در اروپا با حفظ هویت فرهنگی و دینی بود. باقر عزت بگویچ در دوران غلبه اسلام گرایی اخوانی در ترکیه ، تصور می کند روابط تنگاتنگ با ترکیه بهتر از گزینه های همکاری نزیک با اروپا یا سایر کشورهای اسلامی هست. منتقدان می گویند هم گرایی با اتحادیه اروپا بایستی سیاست اصلی رهبران بوسنی باشد و بوسنی نباید بازوی اردوغان در منطقه و دنباله رو احیای عثمانی باشد. هم گرایی بوسنی با اروپا به تنها آینده موجودیت سیاسی را برای مسلمانان بوسنیایی تضمین نمی کند و بوسنی و هرزگوین نیاز به انتخاب اسلام معتدلی مانند ایرانی دارد. بوسنی نباید موقعیت خود را در بالکان به سیاستهای ترکیه گره بزند .

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close