حضور کم‌نظیر مقامات عالیرتبه بوسنیایی و دیپلمات های خارجی در مراسم روز ملی و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سارایوو

This post is also available in: فارسی (Persian)

مراسم بزرگداشت چهلمین و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور گسترده و کم نظیر شخصیت های سیاسی، فرهنگی، دینی، اقتصادی و سفرا و نمایندگان هیات های دیپلماتیک مقیم بوسنی هرزگوین طی مراسم باشکوهی در سارایوو برگزار شد.
در این مراسم که شامگاه دوشنبه شب ۲۱ بهمن ماه برگزار گردید شفیق جعفروویچ عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، دکتر حسین افندی کاوازوویچ رئیس العلماء و رئیس جامعه اسلامی بوسنی، باقر عزت بگویج رهبر حزب اقدام دموکراتیک و نائب رئیس پارلمان اقوام، صفت پوجیچ وزیر دفاع، والنتین اینسکو نماینده عالی جامعه بین الملل، سرلشگر رینهاد تریشارد فرمانده نیروهای نظامی اتحادیه اروپا در بوسنی، سه تن از معاونبن وزیر خارجه بوسنی هرزگوین مدیر کل تشریفات و همچنین تعدادی دیگر از دیپلماتهای ارشد این وزارت خانه، رفعت اشکریل رئیس و جمعی از اساتید دانشگاه سارایوو با حضور در هتل بریستول روز ملی ایران را به سفیر کشورمان تبریک گفتند.
معاون بوشنیاک و کروات ریاست جمهوری صربسکا، تعدادی از نمایندگان پارلمان ملی و فدراسیون، رئیس مجلس جامعه اسلامی،نمایندگان کلیسای کاتولیک، دهها تن از سفرا از جمله سفرای اسپانیا، ژاپن، مالزی، اندونزی، هلند، کویت ،فلسطین، قطر، بلژیک، مقدونیه شمالی، روسیه، ایتالیا، ترکیه، بلغارستان، اسلواکی و کارداران و دیپلماتهای کشورهای های مختلف و نمایندگان سازمان های بین المللی مستقر در سارایوو ، روسا و مدیران سازمان خیریه مرحمت، انجمن مادران سربرنیتسا، انجمن دوستی بوسنی و ایران، انجمن دفاع از رزمندگان، رئیس و اساتید کرسی زبان فارسی دانشگاه سارایوو، فرماندهان عالیرتبه پلیس و جمعی از فرماندهان دوران دفاع بوسنی از دیگر حاضرین این مراسم بودند.
محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین پس از نواخته شدن سرود ملی کشورمان در این مراسم ضمن خوش آمد گویی به حاضران گفت: چهل و یک سال پیش در چنین ایامی یکی از مردمی ترین انقلابهای قرن بیستم به پیروزی رسید و موفق شد رژیم سلطنتی مستبد و وابسته به بیگانه را از صحنه سیاسی ایران حذف کند و نظامی مبتنی بر مردمسالاری دینی را برای جامعه ایران به ارمغان آورد.
حیدری افزود : ملت ایران مفتخر است که در ۴۱ سال اخیر ثابت کرد آنجا که پای مذاکره مبتنی بر احترام متقابل و توافق شرافتمدانه در میان باشد همواره به پیمانها احترام گذاشته و به تمام الزامات آن کاملا متعهد است، آنجا که با فشار ظالمانه حداکثری مواجه شود با مقاومت حداکثری شکستی بی سابقه را بر بانیان تروریسم اقنصادی وارد می کند و آنجا هم که مورد تعدی و تجاوز قرار گیرد با شجاعت و قاطعیتی بی نظیر پایگاه دشمن را در هم می کوبد و به متجاوزین جنایت پیشه درسی فراموش ناشدنی میدهد.
مقامات و نمایندگان وزارتخانه های مختلف، شهرداران مناطق مختلف ، روسای برخی شرکتهای اقتصادی، نمایندگان احزاب مهم سیاسی، تشکلهای مدنی و خبرنگاران رسانه ها از دیگر حاضران در این مراسم بودند.
سفیر کشورمان ضمن‌ یادآوری جایگاه و نقش سردار شهید سپهبد سلیمانی در مبارزه سرنوشت ساز و موثر با تروریسم افزود : ملت ایران امسال در حالی چهل و یکمین سالگرد انقلاب را گرامی می دارد که جای یکی از اسطوره های ملی خویش یعنی شهید سپهبد قاسم سلیمانی که در عملیاتی جنایتکارانه توسط بانی و پدید آورنده اصلی گروههای تروریستی به شهادت رسید را گرامی می دارد، شخصیتی که میلیونهاایرانی با حضور بی نظیر در تشییع و خاکسپاری اش عنوان بزرگترین و باشکوهترین مراسم قدردانی از یک سردار سرافراز در طول تاریخ را بنام او ثبت کردند همانگونه که انبوه انسانهای آزاده از سراسر جهان نیز ملت ایران را در ادای احترام به این قهرمان مبارزه با تروریسم همراهی کردند.
حیدری با یادآوری روابط دوستانه دو کشور ایران و بوسنی گفت: جمهوری اسلامی ایران از جمله نخستین کشورهایی بود که از بدو تشکیل کشور بوسنی و هرزگوین استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و در پرتو اشتراکات فراوان تاریخی میان دو ملت،به برقراری و گسترش روابط خوب با این کشور همت گماشت وموضع تغییر ناپذیر خویش را بر حمایت از حاکمیت ملی،تمامیت ارضی و همزیستی صمیمانه همه اقوام ساکن در این سرزمین زیبا قرار داد.
شایان ذکر است به مهمانان این مراسم کتاب معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری ایران و ظرفیت های جمهوری اسلامی به زبان بوسنیایی اهداء گردید. نمایش تابلو فرش های نفیس ایرانی و خط نقاشی های هنرمندان ایرانی توجه حاضرین را به خود جلب نموده بود‌.
گفتنی است تصویر سردار شهید سلیمانی که با گل و شمع تزیین یافته ودر مدخل ورودی مراسم بود مورد توجه مدعوین قرار داشت و بسیاری از شرکت کنندگان به ایشان ادای احترام نمودند.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close