حسین کوازویچ رییس العلمای بوسنی و هرزگوین

This post is also available in: فارسی (Persian)

انتخابات روز شنبه مجلس اسلامی برای انتخاب رییس العلمای بوسنی و هرزگوین با پیروزی حسین کوازویچ 291 رای در مقابل معمر زوکورلیچ با 82 رای به پایان رسید. کوازویچ برای بار دوم به سمت ریاست العلمای بوسنی و هرزگوین به مدت هفت سال انتخاب شد. این انتخابات با شرکت نزدیک به 400 نفر از اعضای مجلس سابور اسلامی برگزار شد.
جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین نهاد غیر دولتی دینی مسلمانان منطقه است. در زمان یوگسلاوی این نهاد بر پنج جمعیت اسلامی در کشورهای صربستان ، اسلوونی ، کرواسی ، مقدونیه و مونته نگرو نظارت داشت و مرکزیت آن سارایوو بود. ولی بعد فروپاشی یوگسلاوی بتدریچ برخی از نهادهای اسلامی منطقه مستقل شدند. اکنون جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین بر جمعیتهای اسلامی کرواسی ، اسلوونی و سنجاک نظارت و مفتی این مناطق را انتخاب می کند. این جامعه مهمترین نهاد دینی فراگیر بوشنیاکها ( مسلمانان ) است و در بوسنی بر بیش از 1700 مسچد ، نهادهای آموزشی ، دانشگاهی ، موسسات تحقیقاتی ، اوقاف و غیره را مدیریت و نظارت می کند. در کشورهای اروپایی و امریکای شمالی دهها مسجد تحت نظارت این جامعه فعالیت می کنند.
رقابت بین کوازویچ و زوکورلیچ برای تصدی ریاست مانند انتخابات سیاسی همراه با تبلیغات از طرف زوکورلیچ بود . حسین کوازویچ در مدت هفت سال دور اول ریاست نشان داده فردی محافظه کار ، معتقد به کار گروهی و تا حدی بوروکراتیک است .وی چندین کار مهم را در هفت سال نخست انجام داد. نخست محدود ساختن فعالیت گروههای وهابی افراطی مستقل و نظم بخشیدن به امور مساجد. دوم تاکید بیشتر بر گفتگو بین نهادهای دینی اسلامی ، مسیحی و یهودی. سوم هماهنگی بهتر با حزب اقدام دموکراتیک علیرغم این ادعا که نهاد دینی باید از دخالت در امور سیاسی بر حذر باشد. کوازویچ چهره دینی و سیاسی از خود نشان داده است .در روابط خارجی جامعه اسلامی اولویت را به روابط دینی و جذب کمکهای اقتصادی با ترکیه و قطر ، مرتبه دوم با عربستان سعودی و امارات و در سطح سوح ارتباط با ایران و مالزی داده است . وی تحت فشار لابی های سعودی و قطری و ترکیه بسر می ببرد. در دو سال اخیر چرخش بیشتر کوازویچ به سمت قطر و ترکیه بوده و موقعیت لابی سعودی ضعیف تر از گذشته است. کوازویچ در جریان تجاوز به بوسنی از روحانیون فعال در مقابله با تجاوز بوده و توسط کرواتهای افراطی دستگیر و سپس در زندان دسته جمعی صربها به مدت هفت ماه زندانی بود. از افراد علاقمند به ارتباط با ایران است و علیرغم فشار سعودیها ، کماکان از حفظ ارتباط های دینی و فرهنگی با کشورمان حمایت می کند.
در مقابل رقیب وی معمر زوکورلیچ چهره متفاوتی دارد. وی نماینده مجلس صربستان است. بیش از19 سال مفتی سنجاک صربستان بود. سخنور ، باهوش ، اقتدار گرا و خود محور است. فردی بیشتر سیاستمدار و کمتر روحانی . بسیاری طرح نامزدی زوکورلیچ را خطر بالقوه ای برای آینده بوشنیاکها تلقی می کنند. زوکورلیچ با شیوه زندگی اشرافی ، چند زنی و محافظینی که دارد ، موجب حساسیتها و واکنشهایی در بین نخبگان و مردم شده است عملکرد زوکورلیچ به عنوان مفتی سنجاک صربستان موجب اختلاف شده است. نیمی از مساحد سنجاک تحت نظر مفتی مورد حمایت سارایوو و نیمی دیگر تحت حمایت جامعه اسلامی صربستان با مرکزیت بلگراد می باشند. زوکورلیچ همواره مهره سیاسی بوده ، هر چند در انتخابات اخیر شعارش مبنی بر غیر سیاسی سازی جامعه اسلامی در صورت پیروزی بود.
جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین در سالهای اخیر با فشار سعودیها و سلفی ها ارتباطات و همکاریهای خود را با جمهوری اسلامی ایران کاسته و حتی از درون این جامعه صداهایی در مخالفت با تشیع و ایران شنیده می شود. بخش بزرگی از روحانیون و اساتید دانشکده های علوم اسلامی علاقمند به همکاریهای علمی و فرهنگی بدون صبغه مذهبی می باشند. در این مورد پیشرفت هایی حاصل شده ولی موانعی چون فضای اسلام گرایی افراطی و نفوذ مخالفین ایران در جامعه اسلامی چالشی برای همکاریهای بیشتر باز کرده است.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close