حزب اقدام دموکراتیک و نخستین انتخابات آزاد در یوگسلاوی

نخستین حزب سیاسی مسلمانان بوسنی و هرزگوین

در چهارچوب فروپاشی یوگسلاوی و تهدیداتی که علیه بوسنی و هرزگوین عملی شد ، بایستی به تاریخ تاسیس حزب اقدام دموکراتیک اشاره کرد. تاسیس این حزب مهمترین گام اساسی برای تعریف هویت و موجودیت سیاسی مسلمانها بود. بیش ازین تاریخ هویت قومی مسلمانها مورد شناسایی قرار نگرفته بود . این حرکت البته با سادگی صورت نگرفت. مقامهای کمونیست با  طرح هویت های قومی مخالف بودند. این در حالی بود که در حکومت یوگسلاوی صرب ها ، کرواتها و سایر قومیتهای غیر  مسلمان هویت سیاسی شان در قانون اساسی پذیرفته شده بود ولی مسلمانان یوگسلاوی بدون هویت سیاسی بودند. اصلاحات قانون اساسی به سال 1972 و عنوان مسلمان به عنوان هویت سیاسی چیزی نبود که مورد قبول مسلمانها قرار بگیرد. مغلطه آشکار بین دین و هویت سیاسی کوششی بود تا نشان دهد مسلمانان هویت سیاسی، ریشه تاریخی و بومی در منطقه ندارند و اقلیت دینی در یوگسلاوی بیش نیستند. دین نمی تواسنت عامل شناسه سیاسی باشد و باید ملیت یا قومیتی در این شناسه مطرح باشد. بنابراین یک خلا بزرگ برای تعریف هویت تاریخی و سیاسی مسلمانها وجود داشت.

در اکتبر 1990   میلادی ، قبل از برگزاری اولین انتخابات چند حزبی در بوسنی و هرزگوین ، 41 حزب ثبت نام کردند. برخی از آنها امروز هنوز در صحنه سیاسی هستند ، برخی دیگر از اسامی این احزاب عجیب و غریب بودند و در ابتدای تجاوز علیه بوسنی و هرزگوین از یادها محو شدند.. چندین حزب و اجتماع دموکراتیک ، اتحادیه و احزاب ، جنبشهای محیط زیستی  “Zeleni” و “Skakavac” ، جنبش های با ماهیت حفظ یوگسلاوی و حزب یوگسلاوی  در ولیکا کلادوشا وجود داشت. همچنین احزاب و جنبشهای مردمی ، احزاب دهقانی و کارگری ، احزاب فراوان با پسوند دموکراسی و احزابی برای حاکمیت قانون و بسط دموکراسی حضور داشتند.

در میان این احزاب ، حزب اقدام دموکراتیک ( حزب مهم مسلمانان بوسنیایی ) در 26 مه 1990 تاسیس شد. شرایطی که حزب در آن تأسیس شد به خوبی با جملاتی از کتاب شاچیر فیلاندرا ، استاد علوم سیاسی نشان داده شده است. “وضعیت بوسنیایی ها در پی فروپاشی سوسیالیسم به بهترین وجه توسط دو کتاب نشان داده شده است ، یکی مساله ناسیونالیسم و دیگری تقاضاهای اسلامی برای هویت و فرهنگ . ولادیمیر ددیر ، آکادمیسین صرب در نامه ای به افکار عمومی اطلاع می دهد  که با آنتون میلتیچ پژوهشی در نسل کشی مسلمانها در قرن بیستم  دارد و از همه می خواهد اگر اطلاعاتی از این نسل کشی ها  دارند در اختیار او قرار بدهند. . ولادیمیر ددیجر ، آکادمیک در نامه ای به مردم اطلاع می دهد که با آنتون میلتیچ در مورد طرح  نسل کشی  مسلمانان در قرن بیستم همکاری می کند ، فقط تعداد معدودی نویسنده مانند علیا ایساکوویچ شجاعت این را داشتند تا اسناد مربوط به نسل کشی ها مخصوصا دوره جنگ جهانی دوم را در اختیاراین دو پژوهشگر بگذارند. “

فیلاندرا می نویسد: ” در سال 1990 وضعیت روحی و معنوی مردم بوسنیایی متناقض بود ، زیرا نسل کشی جدیدی در راه بود  و مردم مجاز نبودند در باره نسل کشی قبلی صحبتی کنند. ” وی در ادامه می نویسد :” تقاضاهای فرهنگی و ملی مسلمانها  برای برابری هویت سیاسی با دیگر مردمان یوگسلاوی در صربستان استقبال خوبی نداشت.  هر بیانیه و خواست عمومی مسلمانها با شک و تردید نگریسته می شد.، همه راهها و اتهامات به  بنیادگرایی اسلامی به عنوان یک تهدید بزرگ برای وحدت دولت یوگسلاوی ختم می شد. “

ایده تأسیس یک حزب مسلمان ، به گفته اسماعیل کاسم آگیچ ، از ” جوانان مسلمان ” که در  “دادگاه سارایوو” به سال 1983محکوم شد ، در سال 1983 توسط علی عزت بگویچ متولد شد. سالی که در دادگاه سارایوو علی عزت بگویچ و 13 نفر دیگر به اتهام بنیادگرایی اسلامی و کوشش برای براندازی به زندانهای 3 تا 10 ساله محکوم شدند. مهمترین علت برای طرح چنین اتهامی سفر بسیاری از اعضای گروه به ایران بود. در 27 مارس 1990 این طرح سیاسی توسط علی عزت بگویچ با حمایت اکثر روشنفکران مسلمان دنبال شد. آغاز این حرکت همایش بزرگ هتل هالیداین سارایوو و برگزاری کنفرانس مطبوعاتی  بود. در سالن بزرگ ورباس بیش از شصت نفر از روشنفکران جمع شدند. علی عزت بگویچ در  این همایش نخست اشعاری از ماک دیزادر با عنوان ” شرح زمین ” را خواند . در این کنفرانس محمد چنگیچ ، ماید حاجی عمرآگیچ ، سلیم شابیچ و محمد هوکویچ بودند. در آن موقع هیات اولیه حزب با چهل عضو اعلام شد..

“مسلمانان یگانه ملتی در یوگسلاوی هستند که نهاهای ملی خود را ندارند. تنها در باره این ملت تاریخ آن نوشته نشده ، موزه و ادبیات خود را ندارد. این وضعیت نوعی پوچی است. ما یک ملت کاملا بومی با فرهنگ و زبان و  شیوه زندگی خویش هستیم. ناگفته نماند هیچ بنای یادبودی بر مزار کشتگان و  یاد نسل کشی مسلمانان وجود ندارد.” این مطالب را صفت عیسی اویچ در مصاحبه با روزنامه اسلوبوجینیه چند روز بعد عنوان کرد. در همان مشاره روزنامه ، گوران برگویچ ، هنرمند صرب گفت به یک حزب مسلمان رای خواهم داد که به دنبال استقلال بوسنی است. یوگسلاوی اکنون به وجود مسلمانها بسته است. و چون مسلمانها اکثریت جمعیتی را در بوسنی و هرزگوین دارند ، آنها باید در  انتخابات با برنامه مشخص برای استقلال بوسنی پیروز بشوند.

آدمیر ملاحسن اویچ ، پژوهشگر تاریخ می نویسد : ” در تابستان 1990 با اطمینان می توان گفت ، حرکت سیاسی مهمی ایجاد شد. این حزب با 550 هزار نفر عضو نقش برجسته ای را در حواث سالهای بعد ایفا کرد. ” در آن موقع ، هیات اجرایی حزب اقدام دموکراتیک جلسات خود را در خانه اعضایش برگزار می کرد. این مساله نشان می دهد چگونه حرکتهای سیاسی و فعالیت افراد دایما تحت کنترل و شنود و تعقیب قرار  داشتند. از نخستین جلسه علتی در هتل هالیداین این تا اجتماع میلیونی مردم در شهر ولیکا کلاوشا نشان می دهد ، چگونه این حرکت به سرعت با حمایت اکثریت مسلمانها روبرو شد.

سناد پچانین ، روزنامه نگار در  24 ژوئن 1990 گزارشی از اجتماع بزرگ ولیکا کلادوشا را چنین می نویسد .” تا حزب اقدام دموکراتیک تاسیس نشده بود ، بخش بزرگی از مردم می ترسیدند نام خود را بیان کنند. ما همواره آماده مصالحه با دیگران به ضرر خویش بودیم. اکنون بیش از دو هزار  عضو در ولیکا کلادوشا داریم و مردم مرتبا با ما تماس می گیرند. علاقه به عضویت در حزب دارند. ما چیزی وعده نمی دهیم و سخن و شعار ما حفظ وضعیت فعلی در منطقه است. این سخنان را نفر اول حزب اقدام دموکراتیک در ولیکا کلادوشا ، مرصاد ولاجیچ بیان کرد.”

آماده سازی جدی برای تاسیس احزاب سیاسی جدید در حالی اتفاق افتاد که  رده های حکومت کمونیستی بوسنی و هرزگوین در این مجادله بودند که آیا باید به احزاب ناسیونالیستی اجازه فعالیت داد یا نه ؟ آن بحث ها به سرعت بی معنی شدند. پس از تأسیس حزب اقدام دموکراتیک SDA ، حزب دموکراتیک صربستان (SDS) در 12 ژوئیه تأسیس شد و اتحادیه دمکرات کرواسی در 18 اوت. جدا از آنها ، احزاب چپ نیز در صحنه ظاهر شدند: اتحاد کمونیستها – حزب سوسیال دموکرات ، اتحاد دموکراتیک سوسیالیست بوسنی و هرزگوین و اتحاد نیروهای اصلاحات. پس از اصلاحات در قانون اساسی  ژوئیه 1990 ، شرایط برای ایجاد یک سیستم سیاسی چند حزبی ایجاد شد ، آزادی سازماندهی و عمل سیاسی تضمین شده بود ، سازماندهی و اقداماتی با هدف القای خشونت و برهم زدن نظم ممنوع بود.

انتخابات 18 نوامبر 1990 براساس تصمیم رئیس مجلس نمایندگان سوسیالیستی بوسنی و هرزگوین برگزار شد. تعداد کل شهروندان ثبت شده در لیست های رای دهنده عمومی 3.033.921 بود که از این تعداد 100432 نفر در خارج از کشور مشغول به کار بودند. برای انتخاب اعضای ریاست جمهوری چهار فهرست تشکیل شد که شامل مسلمانان ، صرب ها ، کروات ها و سایرین می شد که تابعیت خود را اعلام نکرده و یا متعلق به قومیت های دیگر بودند. هفت ماه پس از کنفرانس مطبوعاتی ، که حدود شصت نفر جمع شده اند ، علی عزت بگویچ و SDA در انتخابات پیروز شدند. یک زندانی سیاسی سابق ، رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین شد.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close