حارث سیلایجیچ : تداوم طرح نسل کشی مسلمانها

باید در مقابل سیاست نسل کشی مسلمانها ایستاد و اجازه نداد تا نتایج نسل کشی در جمهوری صربسکا اجرا شود. دیتون باید در جزییات اجرا بشود.

حارث سیلایجیچ ، عضو سابق شورای ریاست چمهوری بوسنی و هرزگوین در سخنرانی به مناسبت 25 سالگرد نسل کشی سربرنیتسا در لندن اظهار داشت که هیچ چیزی تغییر نکرده است. سخنرانی دکتر سیلایجیچ در خانه مشترک وست مینستر لندن در جمع سیاستمداران بریتانیایی و در چهارچوب برنامه ” سربرنیتسا را بخاطر بسپار ” صورت گرفت. وی  با  اشاره به  سیاست  بین الملل در باره قتل عام و نسل کشی گفـت : در جهانی پر از تناقض بسر می بریم.  که اگر یک نفر کشته شود ، فرد خاطی به عنوان جنیاتکار محاکمه می شود و اگر صدها و هزاران نفر مورد قتل عام و نسل کشی قرار بگیرند ، مسببان آن جایزه دریافت می کنند. وی افزود : احکام دادگاه لاهه بخوبی نشان می دهد در بوسنی و هرزگوین جنگ داخلی نبود بلکه تجاوز و برنامه طراحی شده نسل کشی بود و طرح نسل کشی همچنان ادامه دارد. جنایتکاران جنگی محاکمه شده اند ولی بطور رسمی و عمومی از نسل کشی تقدیر شده  و به تجزیه بوسنی و هرزگوین با شدت بیشتر فرا خوانده می شود. اکنون نتایج نسل کشی مشخص است و در عمل این نتایج اجرا می شوند. ولی قرار داد دیتون و بویژه آن بخشهایی که به حفاظت از حقوق بشر دربندهای قرارداد آمده هیچکدام اجرا نمی شود. حکم دادگاه استراسبورگ برای حقوق بشر کاملا نادیده گرفته می شود. تمامی این روند نشاندهنده آن است که همزمان نمی توان حمایت از حقوق بشر کرد و هم برنامه و نتایج نسل کشی را ادامه داد.

سیلایجیچ افزود دیتون بر تقدم حقوق بشر تاکید دارد . جمهوری صربسکا دست به تصویب قوانینی می زند که خلاف قانون اساسی بوسنی مندرج دیتون است. هدف این است آوارگان به خانه های خود بازنگردند و برنامه نسل کشی به تمامیت برسد. بنابراین اکنون دنباله نسل کشی اجرا می شود و آن برای مقامهای صرب اولویت دارد.  لذا به دنبال بررسی دوباره مساله نسل کشی هستند تا نسل کشی را از صورت مساله حذف کنند و بگویند جنگ بوده و جرایم جنگی رخ داده و نسل کشی در کار نبوده است. . اکنون وارد فاز تغییر احکام دادگاه لاهه توسط صربها به شکلی می شویم که جنایتکاران جنگی را می خواهند به عنوان انسانهایی معمولی به تصویر بکشند و به این ترتیب احکام دادگاه لاهه را بی اثر کنند. هدف نهایی رد جرایم و اتهامات از دوش مسوولین و فرماندهان صرب است ، هدف تغییر تاریخ خونباری است تا بگوید جنایتی انجام نشده است.

عضو سابق شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین در ادامه افزود : از کی بوسنی شایسته چنین برخوردی است؟ بوسنی بخاطر پارادیم ، مدل زندگی مسالمت آمیز اقوام معروف است. در بوسنی قرنها پیروان ادیان و اقوام در کنار با زندگی مسالمت آمیزی داشتند. هویت بوسنیایی از زمان کلیسای بوسنیایی میتنی بر پذیرش دیگران و زندگی مسالمت آمیز است.  این ماهیت در دوره عثمانی نیز تداوم یافت. یهویدان رانده شده از اندلس به بوسنی پناه آوردند و پیروان ارتدوکس و کاتولیک از آزادی دینی در این سرزمین برخوردار شدند. این مدل در مقابل مدل بسته بودن ، مدل دیوار و مدل عقب ماندگی تاریخی است.تناقض این است مدل واقعی زندگی مسالمت آمیز از سوی ایدئولوژیهای مسبب جنگ در جنگ جهانی دوم به کناری گذاشت شده است. دیوارها آینده ما نیستند.

حارث سیلایجیچ وزیر خارجه زمان جنگ بوسنی و هرزگوین در ادامه گفت :قرارداد دیتون ، قرار بین المللی صلح است . حقوق بین اللل باید در چهارچوب این قرارداد عمل بشود.کشورهای بین الملل موظف به حمایت از اجری دیتون هستند. باید  پروتکلهای حقوقی از جمله کنوانسیون وین به سال 1969 باید اجرا بشود . نباید جازیه به نسل کشی داد ، قانون جنگل یعنی پذیرش تجاوز و قتل عام. ما به دنبال انتقام نیستیم. ما به دنبال آن هستیم تا حقوق مندرج در دیتون با اولویت بازگشت آوارگان به خانه هایشان و حقوق بشر اجرا بشود.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close