بالکان غربی بین اتحادیه اروپا و روسیه

This post is also available in: فارسی (Persian)

در خلا امنیتی و ضعف روند هم گرایی کشورهای صربستان ، بوسنی و هرزگوین ، مقدونیه ، آلبانی و مونته نگرو با اتحادیه اروپا ؛ روسیه دوباره به عنوان یک بازیگر سیاسی و اقتصادی در این مناطق ظاهر می شود. حضور الکساندر مدویدف ، نخست وزیر روسیه در مانور ” آزادی 2019 ” در روز شنبه به مناسبت هفتاد و پنجمین سال آزادی بلگراد یکی از بزرگنرین مانورهای نظامی صربستان در چندسال اخیر بود. در این مانور 8 هزار از نیروهای نظامی صربستان به همراه هواپیماها و هلی کوپترهای جنگنده از جمله میگ 2 شرکت کردند. بخشی از تجهیزات نظامی این مانور اهدایی ارتش روسیه بود و در آن چندین هلی کوپتر روسی و سایر تجهیزات پیشرفته شرکت کردند. سفر مدویدف به صربستان تنها از بعد همکاری نظامی اهمیت ندارد بلکه روسیه خواهان حضور اقتصادی قویتر در بالکان غربی است. اطلاع از نحوه پیشرفت ساخت خط لوله گازی ” جریان ترکیه ” دومین خط لوله گازی ترکیه به اتحادیه اروپا یکی از اهداف سفر بود. این خط لوله گازی با عبور از بلغارستان ، صربستان به مجارستان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا وصل می شود. ازین طریق وابستگی روسیه به خط لوله گازی که از اوکراین می گذرد کمتر و شاهد افزایش همکاری بین روسیه و ترکیه در این بعد خواهیم بود.
هدف مهم برای روسیه اطمینان از امضای توافق تجارت آزاد صربستان با اتحادیه اقتصادی اورا آسیا است. این اتحادیه به عنوان رقیبی در مقابل اتحادیه اروپا خود نمایی می کند. اتحادیه اورا آسیا شامل کشورهای آسیای میانه ، آسیای شمالی و شرق اروپا ؛ 180 میلیون نفر جمعیت و با مساحت بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع است. هدف روسیه توسعه این منطقه اقتصادی تا صربستان در مقابله با اتحادیه اروپا می باشد.
مدویدوف بعد برگزاری مانور نظامی ، با سخنانی در مجلس نمایندگان صربستان از ثبات بالکان و تمایل برای همکاری با تمامی کشورهای بالکان سخن گفت. او با انتقاد از اتحادیه اروپا گفت ، نباید کشورها را بین ماندن در بین کشورهای شرق یا غرب تحت فشار گذاشت. این سخنان مدویدوف دقیقا وضعیت صربستان را توضیح می دهد. در فقدان تمایل اروپا برای سرعت بخشیدن به هم گرایی کشورهای بالکان غربی ، روسیه بتدریج با عطای کمکهای نظامی خواستار نفوذ دوباره نظامی ، سیاسی و اقتصادی در بالکان است. هفته پیش فرانسه امکان هر گونه گستر ش اتحادیه اروپا در بالکان غربی را رد کرد و در بروکسل ، مقر اتحادیه اروپا هلند و دانمارک از طرح فرانسه استقبال کردند.
صربستان اکنون در فرصت مناسبی بسر می برد. بخاطر تحریمهای اقتصادی اتحادیه اروپا علیه روسیه ، این کشور یکی از مهمترین کشورهای صادرات مواد غذایی و دارو به روسیه است. تاجران صربی از کشورهای اتحادیه اروپا خرید کرده و اجناس را با واسطه به روسیه صادر می کنند. صربستان خلاف سایر کشورهای بالکان سیاست مستقل تری از خود نشان داده و به تهدیدات امریکا یا اتحادیه اروپا وقعی نمی گذارد. عضویت احتمالی صربستان در اتحادیه اقتصادی اورا آسیا در گسترش این اتحادیه بسیار مهم است.
سرعت نفوذ روسیه دربالکان ازچند سال قبل شتاب گرفته است. روسها نتوانستند مانع از عضویت مونته نگرو در ناتو بشوند و طبق برنامه ریزی ، مقدونیه تا اواخر سال جاری میلادی به عضویت ناتو در می ّآید. روسها اکنون با نفوذ فرهنگی رسانه ای و مالی از طریق اسبر بانک ، تامین انرژی و همکاری نظامی در صدد تقویت جایگاه خود در بالکان هستند. مشخصا رقابت بین امریکا و روسیه برای نفوذ هر چه بیشتر در کشورهای بالکان چه کشورهایی که عضو ناتو نیستند و چه کشورهای عضو ناتو بیشتر چهره خود را می نمایاند. این رقابت در بوسنی هرزگوین بیشتر دیده می شود و دو بخش فدراسیون و جمهوری صربسکا در بین عضویت یا عدم عضویت در ناتو با هم اختلاف اساسی دارند. ولی صربستان به دنبال تجدید قوای نظامی است تا کمی پاسخی روانی به تحقیر شکست در مقابل ناتو به سال 1999 در جریان جنگ کوزوو را بدهد. در فقدان گسترش سریع اتحادیه اروپا در کشورهای باقیمانده منطقه ، روسیه فرصت برای نفوذ اقتصادی و نظامی دارد ولی مشخصا این مساله بستگی به واکنش های امریکا و اتحادیه اروپا دارد.
روزنمه اعتماد /30 مهر98

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close