باقر عزت بگویچ : من دشمن مردم صرب نیستم

 دشمن مردم صرب نیستم ولی مخالف سیاست ضد بوسنیایی ، ضد بوشنیاکی ، دیگر هراسی  و شووینیستی هستم

باقر عزت بگویچ ، رهبر بزرگترین حزب سیاسی مسلمان بوسنیایی امروز در نامه ای با توجه به سو برداشتها از سخنانش ( گفتگوی تلویزیونی هفته گذشته ) نوشت : به این مساله عادت کرده ام که سیاستمداران صرب و بخشی از رسانه های آنها ، عمدا سخنانم را وارونه و برداشت اشتباهی بکنند با این هدف که من را دشمن ملت صرب قلمداد کنند.

مشخص است همین کار را با آخرین سخنانم کردند. من خواستم تا مردم صرب دست از حمایت سیاستهای شوونیستی و دیگر هراسی و سیاست عقب مانده دودیک دست بردارند ، سیاستی که علیه حکومت بوسنی و هرزگوین و بوشنیاکها و صربهایی است که دیدگاههای وی را قبول ندارند.واکنشی که به سخنانم شد و افرادی که به این سخنان واکنش نشان دادند ، سخنانم را اثبات می کند.

رهبر حزب اقدام دموکراتیک افزود : من  دشمن صرب ها نیستم من  در كنار صرب ها بزرگ شده ام و همچنین برخی از بهترین دوستان و نزدیكانم صرب هستند.”من  همه  صرب ها را به جنایات و نسل کشی متهم نمی کنم. اما صرب ها باید از خود بپرسند – چرا بسیاری این همه جنایتکار جنگی بین آنها هستند  ، زمان آن است که  صرب ها با حقیقت روبرو شوند. افردی که جنایتها را مرتکب شدند ، تنها عده خاصی نبودند و این جنایات اتافقی نبود. دهها هزار بوشنیاک و کرواتی ، دختر و همسر آنها مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند. ده ها هزار غیرنظامی ، بوسنیایی و کرواتی که قبلاً در اردوگاه های کار شکنجه وحشتناک دیده بودند کشته شدند “آنها پسران ، برادران و پدران  افرادی بودند.

وی اظهار داشت که دشمن صربها کسی نیست که آنها را به رویارویی با چنین حقایقی دعوت کند. دشمن آنها کسی است که آنها را در عقاید نادرست نگه می دارد. در یک زمان ، میلوراد دودیک آماده گفتن حقایق دردناک برای مردم خود بود. و سپس او رویکردش را تغییر داد و به شکل هدفمند تبدیل به یک ناسیونالیست و شوونیستی شد تا حمایت اکثریت مردم را کسب کند. من هیچگاه دیدگاه خود را تغییر نداده ام ، بدون توجه به هزینه آن. از جنایاتی که از سوی عده ای محدود در ارتش بوسنی و هرزگوین علیه صربها انجام شد ، عذر خواسته ام، از ” کازان ” دیدار کردم و تحت حمله رسانه ها بخاطر این بوده ام. از صربها خواستم تا حقیقت را بپذیرند و این را در سارایوو و در دیدار رسمی از بلگراد کردم. و این کار را ادامه می دهم و از آنها می خواهم دست از حمایت آنهایی بردارند  که دروغ می گونید و با دروع موجب سوتفاهم جدید و تنش می گردند.

من از رهبران صرب ها  و در وهله اول میلوراد دودیک می خواهم

نسل کشی علیه بوسنیایی ها را پذیرفته و از طرف صرب ها عذرخواهی کند ،

دست از  تجلیل مجرمان  جنایتهای جنگی و  قهرمان سازی آنها بردارند،- از این که خانه دانشجویی را در شهر پاله به نام جتایتکار جنگی ، رادوان کاراجیچ نامیده اند و از این که مدالی به یک جنایتکار جنگی داده اند ، عذرخواهی کنند.

از برگزاری روزی که مجلس صربسکا تصمیم گرفت از نظر سرزمینی جدا از بوشنیاک ها و کروات ها باشند ، دست بردارند و این اجازه را بدهند تا بوشنیاک ها و کروات ها در بخش جمهوری صربسکا دارای حقوق برابر با صربها باشند ،

به بوشنیاک ها در جمهوری صرب بوسنی حق قانون اساسی برای استفاده از زبان بوسنیایی را فراهم کند ،- از ادامه سیاست علیه دولت بوسنی و هرزگوین دست برداشته و به  نهادهای آدئلتی احترام بگذارند ،

از ادامه سیاست جدایی طلبانه دست برداشته و از دولت و جامعه ای حمایت کنند که در آ« انسان بدون توجه به دین و قومیت احساس امنیت و برابری خواهد کرد.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close