ایو باناچ : صربستان نیمی از بوسنی و هرزگوین را کنترل می کند

This post is also available in: فارسی (Persian)

دکتر ایو باناچ ، استاد بازنشسته تاریخ دانشگاه یل امریکا و استاد تاریخ دانشگاه زاگرب در مصاحبه ای به نقش دولتهای کرواسی و صربستان در تجزیه بوسنی اشاره کرد و از تداوم این سیاستها بویژه در سیاست صربستان سخن گفت. وی با اشاره به نقش رییس جمهور کرواسی در آغاز دهه 90 گفت : توجمان بر تجزیه بوسنی و هرزگوین با میلوشویچ ( رییس جمهور صربستان ) توافق کرد. این تجزیه نقش مهمی در دیتون ایفا کرد و آثار تجزیه در کشور رکنونی بوسنی وجود دارد. دولت به اصطلاح خود مختار هرزگ بوسنا طرحی است که کلیدش را میلوشویچ زد و توجمان آن را تایید کرد. هرز گ بوسنا از نظر چویچ ( رهبر حزب دموکارتیک کروات ) یک واقعیت غیر قابل تغییر است. او به دنبال ایجاد بخش سوم در بوسنی و هرزگوین است.
استاد دانشگاه یل افزود : هدف جمهوری صربسکا و دودیک این است بوسنی را به جایی رساند که بین جنگ یا توافق بر تجزیه کشور یکی را انتخاب کند. این در واقع تمامی سیاست انقباضی دودیک طی این سالها را شکل می دهد.
در خصوص سیاست کرواسی نسبت به بوسنی دکتر ایو باناچ گفت : کرواسی سیاستی نسبت به بوسنی ندارد. نسبت به سایر کشورهای بالکان نیز سیاست چندانی ندارد. سیاست کرواسی اندیشیدن در باره راهپیمایی های همجنس گرایان و یا تعیین تکلیف نمایندگی کرواسی در اتحادیه اروپا است و توجهی به حل مناسبات خود با همسایگان ندارد. تنها صربستان دارای سیاست خارجی درست و حسابی است. آنها در حال ایجاد منطقه شنگن کوچک در منطقه بالکان هستند. یا ساخت بزرگراه از بلگراد تا بانیالوکا و تکیه بر طرحهای روسیه و ترکیه در بالکان.
دکتر باناچ در باره مخالفت فرانسه و هلند با گسترش اتحادیه اروپا در کشورهای بالکان گفت : از نظر سیاستمداران فرانسه و هلند مردم اروپای جنوب شرقی به اندازه کافی انسان نیستند. نمی شه هم به چالش با چین و روسیه پرداخت و هم توجه به بالکان داشت. از اینرو فرانسه زمان میتران هم هیچ موضعی در باره تجاوز ارتش یوگسلاوی به بوسنی اتخاذ نکرد . ما مردم اروپای جنوب شرقی ، کشورهای درجه سوم برای اروپا هستیم و این مساله همواره در سیاست اروپا وجود داشته است.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close