ایران تنها قربانی سیاست های امریکا نیست

کتاب «ایران تنها قربانی سیاست های امریکا نیست»، کتابی است با موضوعیت آینده پژوهی تحولات نظام جهانی در دهه ۲۰۲۰ میلادی؛ و تمام تلاش ها بر آن بوده است که با محوریت قرار دادن منافع بلند مدت دولت امریکا در آینده نظام جهانی و همچنین بررسی سیر سیاست خارجی امریکا در دوران پساشوروی، محتمل ترین فرضیات قابل پیش بینی از تحولات نظام جهانی به ویژه تحولا ت ناشی از تقابل امریکا با سه قدرت ایران، روسیه و چین در دهه ۲۰۲۰ میلادی را بررسی کند.

در معرفی این‌ کتاب با عنوان فرعی «درباره آینده‌پژوهی نظام جهانی و پیش‌بینی تحولات جهان در دهه ۲۰۲۰ میلادی» که در نشر آثار فکر راهی بازار شده، آمده است: محوریت این پژوهش، بر اساس سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا، به عنوان تنها ابرقدرت بدون رقیب نظام جهانی در دوران پس از شوروی بنا شده و تلاش‌ها بر آن بوده است تا با بررسی تاریخچه تقابل آمریکا با هر سه قدرت مستقل نظام جهانی در دوران پس از شوروی، یعنی روسیه، چین و ایران، در وهله نخست تعریف دقیقی از شرایط امروز این حاکم بر نظام جهانی ارائه شود. سپس با واکاوی بسیاری از داده‌های ژئوپلیتیک، چون داده‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی و همچنین با ارزیابی میزان ضعف و قدرت هر چهار کشور نام‌برده، محتمل‌ترین رویدادهای جهان در دهه ۲۰۲۰ میلادی بررسی شود.

برای آن‌که فضای کتاب برای شما و به ویژه کسانی که شناخت مناسبی نسبت به مساله نظام جهانی ندارند، ساده‌تر  باشد، تلاش شده است تا با گذری بسیار کوتاه اما تحلیلی بر چگونگی شکل‌گیری نظام جهانی و سرگذشت این پدیده نوظهور در قرن‌های اخیر و به ویژه در دوران پساشوروی، کلیات بحث تا حدودی بر همگان و حتی مخاطب عام بازگردد و آن‌ها هم بتوانند با درکی دقیق‌تر، کم و کیف فرضیات و احتمالات مطرح‌شده در این کتاب را درک کنند.

این کتاب تنها یک بررسی علمی از فرضیات محتمل در تحولات دهه ۲۰۲۰ میلادی جهان است و نه چیزی بیشتر! که بخش‌هایی از آن هم بنا به مصالح امنیتی و اطلاعاتی به نگارش درنیامده است. با این حال اما تمام تلاش نویسنده بر آن است که هیچ نکته ضروری و مهمی از قلم نیافتد، زیرا بزرگترین اشتباه در حوزه پژوهش‌های سیاسی و ژئوپلیتیک، لحاظ بیش از حد تعارفات سیاسی و ملاحظات حکومتی است که منجر به پژوهش‌های فرمایشی و غیرواقع‌بینانه خواهد شد که استمرار آن در طولانی‌مدت، عملاً درک واقع‌بینانه از تحولات جهان را سخت خواهد کرد.

Izvor

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close