اربعین در رسانه های بوسنیایی

This post is also available in: فارسی (Persian)

برگزاری باشکوه اربعین امسال مورد توجه چندرسانه بوسنیایی بود. هفته نامه استاو در آخرین شماره خود در گزارشی کامل ازین ماجرا به قلم حمزه رجال نوشت: گردهمایی اربعین بزرگترین گردهمایی مسلمانان جهان است. جایی که جهانیان و قلبهای عاشق و تشنه عدالت برای امام حسین گریه می کنند. وی در این نوشته با اشاره به رابطه بوشنیاکها و اهل بیت نوشت : بوشنیاکها همواره محب اهل بیت بوده اند. یاد و خاطره حسن و حسین بخشی از فرهنگ اسلامی بوشنیاکها است. اولیا جلبی ، سیاح ترک از قرن هفدهم نقل می کند که در سارایوو بیش از سیصد چشمه عمومی ” سبیل ” وجود دارد که به یاد کشتگان کربلا بنا شده است. حمزه رجال در ادامه گزارش به تاریخ کربلا ، علت شهادت امام حسین و یارانش می پردازد و می نویسد : حقیقت کربلا در جانهای عاشق میلیونها مسلمان است و نه تنها مسلمانها بلکه زایران مسیحی نیز به کربلا می آیند و بر شهادت امام حسین می گریند.
شبکه تلویزیون دولتی بیهایدان نیز در دو گزارش به مساله اربعین پرداخت. آدیس دلکیچ خبرنگار ازامی در گزارش خود گفت : در دوران حکومت صدام برگزاری باشکوه مراسم اربعین ممنوع بود ولی اکنون این مراسم با حضور انبوه مردم از تمامی نقاط جهان برگزار می شود.
صباح الدین شاریچ یکی از شرکت کنندگان بوسنیایی گفت :اربعین از هر جهت یک تجربه بزرگ دینی است و تنها پذیرایی شرکت کنندگان در طول راهپیمایی از سوی مردم عراق بی نظیر و غیر قابل وصف است.
یکی از شرکت کنندگان راهپیمایی به سمت کربلا را تجربه دینی دانست و گفت : این همان راهی است که امام حسین و یارانش از آن گذشته و اکنون میلیونرها نفر حاضر در اربعین سعی دارند تا این درد و مصایب را حس کنند.
در مراسم امسال اربعین بیش از پنجاه زایر بوسنیایی از جمله مادران شهدای سربرنیتسا و تعدادی از اساتید دانشگاه ، روزنامه نگاران و گزارشگران تلویزیونی شرکت داشتنئد.

Show More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button
Close
Close